Skip to main content

Obecnie bez większych trudów można kupić legalny falsyfikat prawa jazdy, który trudno jest odróżnić od oryginału. W takim dokumencie można zawrzeć dowolne dane no i oczywiście zdjęcie, odręczny podpis, czy takie zabezpieczenia jak znaki świecące w UV i hologram. MSWiA pracuje nad przepisami, które mają ukrócić handel tzw. dokumentami kolekcjonerskimi.

“Dokładność większości wzorów jest odzwierciedlona w 99,9 proc. na podstawie oryginału” zaręcza jeden z dystrybutorów “dokumentów kolekcjonerskich”. Oprócz polskich dokumentów do zdobycia są też bardziej egzotyczne, pochodzące z Albanii, czy Kalifornii. Dziś konkurencja na rynku dokumentów kolekcjonerskich zrobiła się tak duża, że sami producenci przestrzegają przed tanimi podróbkami.

Podrobione prawo jazdy kupisz bezkarnie

Dzisiejsze uregulowania prawne nie zabraniają nabywania “dokumentów kolekcjonerskich”, jednak ich używanie jest już przestępstwem, zgodnie bowiem z art. 270 KK:

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Trudno jednak wierzyć, że kupione za kilkuset zł na “kolekcjonerskie prawo jazdy” będzie służyć jedynie do celów kolekcjonerskich. Nawet, jeśli chodzi o prawo jazdy albańskie.
Produkcja będzie zabroniona

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad przepisami mającymi zabronić produkcji dokumentów, które mogą być uznane za prawdziwe. Oczywiście w dalszym ciągu będzie można  produkować kolekcjonerskie dokumenty, lecz ich wielkość ma być inna niż oryginalnego dokumentu. Jak dowiedziała się Gazeta Prawna zabronione będzie wykonywanie kopii lub reprodukcji dokumentów publicznych w wielkości oryginału lub zbliżonej do oryginału, tj. od 75 do 120 proc. jego wielkości. Zakaz ten nie będzie jednak dotyczył kopii dokumentów, które będą wykonywane na własny użytek osoby, dla której dokument został wystawiony. Jeśli przepisy wejdą w życie, to za posługiwanie “dokumentem kolekcjonerskim” będzie groziła kara do 2 lat więzienia.

5 Comments

 • Mikołaj Kuszewski says:

  To nie są legalne fałszywki 😛 To po prostu kolekcjonerskie dokumenty. Mój starszy znajomy kolekcjonuje od 4 lat z całego świata 🙂 A od siebie mogę polecić clubcard com pl

 • KacperKrupa says:

  Hahaha, legalne fałszywki, dobre dobre 😀
  Tak na prawdę działa to dokładnie tak samo jak napisał Mikołaj 🙂 To dla kolekcjonerów- takich jak ja. Z taką różnicą, że ja kupuję od lat z fastidcard com 🙂

 • Martyna Kowalska says:

  Wow, zawsze myslalam, ze to slabe falszywki ale jak tak piszecie chlopaki no to az chce sie kupic, sprawdzic jak wyglada taki kolekcjonerski dokument np. z fastidcard

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com