Skip to main content

Jak długo trwa egzamin na prawo jazdy? Na ten temat zrodziło się kilka niesamowitych mitów egzaminacyjnych, w których… tkwi ziarno prawdy. Więc wiadomości mamy dwie-dobrą i doskonałą.

Jak wiadomo egzamin praktyczny na prawo jazdy polega na wykonaniu szeregu zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym ośrodka egzaminowania i w ruchu miejskim. Wszystkie zadania egzaminacyjne na prawo jazdy dostępne są pod tym linkiem.

O ile w przypadku egzaminu teoretycznego sprawa jest prosta i klarowna – bo przepisy wyraźnie mówią, że test na prawo jazdy trzeba rozwiązać w ciągu 25 minut – to przepisy nie mówią w jakim czasie musisz się wyrobić podczas całego egzaminu praktycznego.

Jak długo zatem trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy? Okazuje się, że jego czas jest… nielimitowany – przepisy nie mówią w jakim czasie egzaminacyjnym musisz wykonać wszystkie zadania egzaminacyjne (plac + miasto). Za wyjątkiem jednego malutkiego ale – o którym poniżej (spokojnie, to nie żaden haczyk).

Wiadomość dobra i doskonała

  1. Wiadomość dobra – tylko w przypadku wykonywania jednego zadania egzaminacyjnego musisz wyrobić się w określonym czasie, czyli masz określony czas maksymalny na wykonanie zadania. Tym zadaniem jest: „Przygotowanie do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy” czyli mówiąc po ludzku w ciągu 5 minut musisz pokazać, że wiesz co i jak pod maską i potrafisz włączyć światła i pokazać te które właśnie zostały włączone. 5-letnie dziecko zapytałoby: “czy 5 minut to duzooo?” Tak. Dużo, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że światło potrzebuje aż 4 minut aby przebyć drogę od Słońca do Ziemi 🙂
  2. Wiadomość doskonała – określony jest czas minimalny i to tylko w odniesieniu do części egzaminu odbywającej się w ruchu miejskim. To oznacza, że ta część Twojego egzaminu nie może trwać krócej niż 40 minut, ale jeśli w ciągu 25 minut wykonasz wszystkie zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny, wówczas egzaminator może skrócić Twój egzamin właśnie do 25 minut. Tylko to zmartwienie egzaminatora – aby nie wrócić do WORD zbyt wcześnie. Czy 25 minut to dużo? Mało, zwłaszcza, jeśli porównamy to do okresu między kolejnymi górowaniami Słońca nad danym południkiem wynoszącym 24 godziny :D.

Rekord Polski w zdawaniu egzaminu na prawo jazdy

Pamiętaj

  1. Na wykonanie zadania „Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu” Twój czas egzaminacyjny jest nielimitowany.
  2. Na wykonanie zadania „Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu” Twój czas egzaminacyjny jest nielimitowany
  3. Egzamin w ruchu miejskim musi trwać nie mniej niż 40 minut chyba że w ciągu 25 minut wykonasz wszystkie zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny, wówczas egzaminator może skrócić Twój egzamin do 25 minut. Oznacza to, że pośpiech na egzaminie jest bezzasadny! Przepisy bowiem nie określają górnego progu czasu egzaminacyjnego. Jeśli szybciutko wykonasz wszystkie zadania egzaminator będzie zmuszony nadal kontynuować egzamin do wyczerpania minimalnego czasu egzaminacyjnego – czyli krótko mówiąc będziesz jeździć na darmo, a wówczas możesz popełnić błąd…
  4. Korki, duże natężenie ruchu, słabsza dynamika jazdy podczas egzaminu, powtarzanie zadań egzaminacyjnych mogą spowodować, że egzamin wydłuży się znacznie. Egzaminator nie może bowiem wrócić do ośrodka przed wykonaniem wszystkich obowiązkowych zadań egzaminacyjnych – więc egzamin trwa tak długo, aż wykonasz wszystkie przewidziane prawem  zadania.
  5. Pośpiech, małe natężenie ruchu sprawiają, że wszystkie zadania egzaminacyjne zostają wykonane grubo przed upływem minimalnego czasu egzaminacyjnego. W takiej sytuacji egzaminatorowi nie wolno wrócić do ośrodka egzaminowania (przed czasem) i musi “wytracić” czas na mieście
  6. Nikomu (powtórzymy: NIKOMU) nie jest na rękę przedłużanie czasu egzaminacyjnego.

Testy na prawo jazdy: mity i kity (głównie)


Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com