Skip to main content

Przez internet nie tylko zapiszesz się na kurs i ustalisz termin egzaminu. Tą drogą możesz nawet wyrobić numer PKK. Co jeszcze można załatwić przez internet?

PKK

Profil Kandydata na Kierowce musi założyć każdy przyszły kierowca. Numer PKK uzyskasz we właściwym ze względu na miejsce Twojego zamieszkania wydziale komunikacji, ale sprawę tę załatwisz przez internet dzięki platformie  ePUAP. Jak uzyskać PKK przez internet?

 1. Dokonaj opaty za prawo jazdy. Możesz wykonać przelew na na konto urzędu. Opłata: 100,50 zł, no chyba, że jesteś dyplomatą, wówczas płacić nie musisz.
 2. Wniosek o wydanie prawa jazdy wyślij  wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami za pośrednictwem platformy ePUAP. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz w niżej „Co musisz przygotować”. Jak to zrobić?
  • zaloguj się na swoje konto na platformie ePUAP,
  • znajdź usługę „Uzyskanie prawa jazdy”,
  • wypełnij formularz i dołącz wszystkie potrzebne dokumenty. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz w sekcji „Co musisz przygotować”,
  • wyślij wniosek do odpowiedniego urzędu. Który urząd jest odpowiedni dowiedz się w sekcji „Gdzie możesz wysłać wniosek”.
 3. Wyślij pocztą oryginały dokumentów:
  • zdjęcie,
  • oryginał orzeczenia lekarskiego,
  • oryginał zgody rodziców – jeśli nie masz jeszcze 18 lat.
   Dokumenty wyślij pocztą do urzędu, do którego wyślesz wniosek przez platformę ePUAP.
 4. Numer Profilu Kandydata na Kierowcę otrzymasz po dwóch dniach roboczych. Numer zostanie dostarczony na Twoje konto ePUAP lub pocztą – w zależności od tego, co wskażesz we wniosku.W niektórych sytuacjach może to potrwać do 1 miesiąca – jeśli urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację (gdy na przykład kandydat otrzyma negatywne orzeczenie lekarskie albo okaże się, że kandydat uzyskał prawo jazdy za granicą). Jeśli sytuacja będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień sprawa może potrwać nawet do 2 miesięcy.

Rejestracja na kurs

Niby to oczywiste, ale warto o tym napisać. Wiele ze szkół wprowadza mniej lub bardziej rozbudowane systemy rejestracji na kurs (niektóre nawet sprawdzają później pocztę ;)) ale rejestracja online zapewnia kursantom wcześniejsze zapisanie się na kurs (szkoła nauki jazdy nie zawsze jest „po drodze”), a szkole nauki jazdy łatwiejsze i szybsze skompletowanie grupy.

Podręcznik

Tak, to prawda, książkę można zabrać wszędzie, ale jakoś nikt jej wszędzie nie zabiera, za to bez telefonu niewiele osób potrafi (w miarę) normalnie funkcjonować i to właśnie tam znajdziesz… podręcznik do kursu nauki jazdy i kodeks drogowy. Pełną teorię on-line oferuje znana polska firma zdamyto.com. E-kurs zawiera kompletny materiał kursu nauki jazdy ilustrowany animacjami lub zdjęciami, a pytania sprawdzające na zakończenie każdego działu pozwalają łatwiej przyswoić materiał.

Testy na prawo jazdy

Element zestawu obowiązkowego w wielu OSK (chociaż w coraz rzadziej spotykany): Książka+płytka CD z testami na prawo jazdy. Jak wcześniej zostało napisane książkę można zabrać wszędzie.  No i właściwie to tyle teorii. A co można zrobić z płytką? Właściwie to tylko zabrać do domu. Wyobraź sobie co możesz z nią zrobić w autobusie, przystanku czy w oczekiwaniu na egzamin w WORD. Jeśli jesteś kobietą ewentualnie możesz z jej wykorzystaniem poprawić sobie makijaż. I znowu wracamy do telefonu i… zdamyto.com. Serwis udostępnia pełną oficjalną bazę pytań egzaminacyjnych. System testów umożliwia naukę działami jak i sprawdzanie zdobytej wiedzy trybem egzaminu. Co ciekawe zdamyto daje też możliwość zdawania egzaminów wewnętrznych. Egzamin wewnętrzny można więc zdawać w OSK na swoim koncie, z wykorzystaniem systemu na którym uczyło się.  Testy zdamyto.com oferują też  rozbudowane statystyki pozwalające wyłowić te działy czy pojedyncze pytania pytania, które sprawiają najwięcej trudności.

Testy na prawo jazdy zdamyto.com możesz rozwiązywać na dwa sposoby:

 1. Poprzez stronę zdamyto.com. Testy na prawo jazdy dopasowują się do urządzenia na którym są wyświetlane, zatem można z nich korzystać zarówno na komputerze jak i telefonie czy tablecie. Rozwiązywanie testów na prawo jazdy wymaga połączenia z internetem, ale to nie powinno stanowić problemu w dobie wszechobecnych darmowych hotspotów i wielogigowych limitów transferu. Rozwiązywanie testów nie konsumuje zresztą tak wiele transferu.
 2. Poprzez aplikację na Androida. Podobnie jak w pierwszym przypadku uzyskujesz dostęp do pełnej oficjalnej puli pytań na prawo jazdy (wszystkich pytań stosowanych w testach na prawo jazdy jest 2661). Co ciekawe testy na prawo jazdy rozwiązywane za pomocą tej androidowej apki nie wymagają połączenia z internetem. Wystarczy raz zainstalować aplikację, ściągnąć apkę i gotowe. Aplikacja „Testy na prawo jazdy ZdamyTo B” jest darmowa dla posiadaczy  abonamentu zdamyto.com.

Testy na prawo jazdy Android do pobrania z Google Play.

Egzamin wewnętrzny

Nie ma przeciwwskazań, aby egzamin wewnętrzny przeprowadzać przez internet i to z wykorzystaniem aplikacji, która maksymalnie odzwierciedla prawdziwy egzamin państwowy. Znowu należy wspomnieć o systemie zdamyto.com.  Zgodnie z przepisami:

Zakres części teoretycznej egzaminu wewnętrznego, liczba pytań egzaminacyjnych, ich tematyka, sposób oceny części teoretycznej egzaminu wewnętrznego oraz czas jego przeprowadzenia są zgodne ze sposobem przeprowadzania części teoretycznej egzaminu państwowego

Po ukończeniu egzaminu wewnętrznego arkusz egzaminacyjny można pobrać i wydrukować albo przesłać na wskazany adres mailowy – instruktora prowadzącego lub ośrodka szkolenia kierowców. 

Zapisy na egzamin

Większość WORD w Polsce oferuje możliwość zarezerwowania terminu egzaminu przez internet. System rezerwacji działa na platformie InfoCar. Aby ustalić termin egzaminu należy kliknąć tutaj.

Aby zapisać się na egzamin poprzez system rezerwacji on-line należy:

 • założyć konto w serwisie InfoCar (szybka rejestracja),
 • zweryfikować swój numer PKK w WORD – konieczna jest wizyta w Ośrodku egzaminowania. Weryfikacja jest jednorazowa,
 • dokonać rezerwacji terminu oraz wnieść opłatę. Opłaty za egzamin możesz dokonać za pośrednictwem platformy InfoCar. Pamiętaj, że do ceny egzaminu doliczana jest opłata manipulacyjna w wysokości 2 zł.
 • pobrać z serwisu InfoCar potwierdzenie rezerwacji egzaminu. Jest ono dostępne najpóźniej w następnym dniu roboczym.

Status prawa jazdy

Jeśli jesteś już po pomyślnie zdanym egzaminie, opłaconym dokumencie prawa jazdy to możesz sprawdzić jego status na tej stronie. Nie musisz więc chodzić czy dzwonić do wydziału komunikacji co drugi dzień. System pokazuje na jakim etapie realizacji jest twoje upragnione prawo jazdy.  Jeśli dokument zostanie odebrany  z urzędu, sprawa dotycząca odebranego dokumentu zniknie z portalu.

Najtrudniejsze pytania z egzaminów na prawo jazdy

Rozwiąż test

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com