Przepisy, które już weszły lub wejdą w 2018 roku, o których pojęcia nie masz

Okres próbny, który ma obowiązywać w 2018 roku to jeszcze nie wszystkie nowości w prawie. Oto przepisy, o których pewnie nie masz pojęcia chociaż część z nich już obowiązuje!

Usługa Historia Pojazdu

Od 1 stycznia 2018 działa e-usługa Historia Pojazdu. Przyda się prowadzącym obrót używanymi samochodami. Dzięki niej pojazd będzie można sprawdzić czy pojazd był skradziony, złomowany, powypadkowy, uszkodzony, miał przekręcony licznik, był niedopuszczony do ruchu lub służył jako taxi.

https://www.youtube.com/watch?v=xzUe-3yJxc8

Podwyższone kary za brak ubezpieczenia

Przepis działa od 1 stycznia 2018.

Szersze stanowiska postojowe

Nowe stanowiska postojowe na powstających lub przebudowywanych parkingach mają być… szersze o 20 cm. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2018.

Drożej za usunięcie pojazdu

Od 1 stycznia 2018 usunięcie pojazdu będzie droższe. Od tego dnia bowiem obowiązuje obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 lipca 2017 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2018 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym.

Instruktorzy zarobią więcej?

Od 1 stycznia 2018 wzrosła wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje stawka w wysokości 2100 zł, a minimalna stawka godzinowa w wysokości 13,70 zł.

Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

eCall (Emergency Call) obowiązkowo w każdym samochodzie

Od końca marca 2018 r. nowe samochody sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w system eCall (Emergency Call). Decyzje o tym jeszcze w 2015 roku podjął Parlament Europejski. System ma automatycznie powiadamiać najbliższe centrum ratownicze o wypadku.

A przy okazji – wiesz co powinno być w apteczce pierwszej pomocy a czego nie powinna zawierać?

Wiesz jak działa ABS, ASR, ESP, EBD, TCS..?

Okres próbny dla młodych kierowców.

Najbardziej znane zmiany, jakie mają wejść w życie w 2018 roku. Szerzej pisaliśmy o nich tutaj: Prawo jazdy 2018.

Koniec z kasowaniem punktów karnych

Popularne szkolenia “-6” przestaną obowiązywać, a to oznacza, że skasować punktów karnych juz się nie da. Co będzie w zamian? Czytaj Punkty karne 2018: Koniec z kasowaniem salda

Nowe znaki drogowe

Od 7 sierpnia 2018 r. w życie wejdzie zmiana w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

nowe znaki drogowe

Obowiązuje zmiana w części „Dodatkowe znaki pionowe” w grupie „Dodatkowe znaki szlaków rowerowych” (rys. R-2 i R-2a).

Co o tym sądzisz?