Pytanie za 100 punktów: kto tu ma pierwszeństwo? (Nie, nie wcale nie chodzi tu o testy)

 

Ostatnie kilka dni społeczność internetową elektryzuje to pytanie zilustrowane piękną grafiką. Kto na tym skrzyżowaniu ma pierwszeństwo (albo jak kto woli – kto jedzie pierwszy?)

Kultowe pytanie

Kursanci w komentarzach kłócą się między sobą, instruktorzy rzucają w zrezygnowaniu legitymacjami a egzaminatorzy boją się już wyjeżdżać na miasto. Co gorsza wśród kierowców zdania także są podzielone. Może przeproszę się z rowerem i ścieżkami rowerowymi?

Co ciekawe obrazek i dyskusje pod nim zaczęły pojawiać się także na stronach nie związanych z nauką jazdy.

Tymczasem na Fejsbuczku wre:

Kto tu (do cholery) ma pierwszeństwo?

Tylko jedno pytanie budzi tyle kontrowersji co to powyższe – włączać lewy kierunkowskaz na rondzie czy też nie? Tym drugim zajmiemy się kiedyś w przyszłości, skupmy się jednak na sytuacji przedstawionej na obrazku.

Który z pojazdów przejeżdża pierwszy?

View Results

Loading ... Loading ...

Z zażenowaniem odpowiadamy

Pytanie dotyczy sytuacji omawianych gdzieś w pierwszej połowie wykładów i realizowanych już na pierwszych jazdach. Rozwikłanie zagadki kryją dwa artykuły ustawy prawo o ruchu drogowym:

Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Czyli jakby nie patrzył znaki drogowe nie mają tu nic do rzeczy. Ruchem w tej sytuacji steruje sygnalizacja świetlna, a dla obu pojazdów nadawany jest sygnał zielony – ale to tylko pozornie komplikuje sprawę bowiem sprawę rozwiązuje art 25 PRD:

Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Tak się (niefortunnie) składa, że autobus na tym skrzyżowaniu skręca właśnie w lewo, zatem…

Czekamy na wasze komentarze

Zobacz pytania, z którymi mają problemy nie tylko kursanci. Test składa się z pytań, na które padało najwięcej błędnych odpowiedzi i jest on oczywiście dostępny za darmo.

Rozwiązuj test

Czytaj też