Rewolucyjne zmiany dla kierowców. Taki jest plan

 

Wracają obowiązkowe szkolenia dla młodych kierowców. Wejście w życie nowych przepisów pozwoli też na zaoszczędzenie kilku złotych. Zapominalscy zaoszczędzą jeszcze więcej. Dziś ministerstwo cyfryzacji i infrastruktury zapowiedziało plan dla kierowców (w tym młodych). Wygląda nieźle.

Od 1 października weszła w życie zapowiadana wcześniej zmiana w przepisach: można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy OC.

Postanowiliśmy pójść krok dalej

…powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zapowiadana zmiana przepisów ma jednak wprowadzić kolejne zmiany:

  • likwidacja karty pojazdu,
  • rezygnacja z nalepki kontrolnej na szybę,
  • możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej,
  • zniesienie kary za brak dokumentu prawa jazdy i rezygnacja z obowiązku posiadania go.
  • rezygnacja z tymczasowego dowodu rejestracyjnego
  • wprowadzenie szkoleń dla młodych kierowców

Nowe przepisy mają wyglądać mniej więcej tak:

“Karta pojazdu powinna zostać zlikwidowana”

Takiego zdania jest Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Uznajemy, że karta pojazdu w dniu dzisiejszym nie jest niezbędna, a wręcz nie tworzy wartości dodanej dla właścicieli samochodów, czy starostw, które zajmują się ewidencjonowaniem pojazdów, czy też punktów stacji kontroli pojazdów.

Rezygnacja z nalepki kontrolnej na szybę

Minister infrastruktury kontynuując swoją wypowiedź wyjaśnia:

Uważamy, że należy odejść od tego wymogu, aby każdy pojazd na szybie przedniej był oznaczony nalepką kontrolną. Także nie wnosi to dzisiaj żadnej wartości dodanej, jeżeli chodzi o nadzór nad ruchem drogowym, jeżeli chodzi o identyfikację pojazdu czy obrót pojazdami.

Nalepka to same problemy:

Jeżeli komuś zdarzyło się, że szyba się stłukła, bo wpada jakiś kamień spod ciężarówki, to wtedy jest rzeczywisty problem, bo trzeba tak naprawdę przejść całą procedurę.

Nie trzeba będzie zmieniać tablic rejestracyjnych

Dotychczasowe (polskie) tablice rejestracyjne będą mogły być zachowane bez względu na pewne wątpliwości, że samochody nie będą w regionie rozpoznawalne. Według ministerstwa infrastruktury to nie ma żadnego znaczenia.

Brak mandatu za brak prawa jazdy

Dzisiejsza 50-złotowa kara za brak dokumentu prawa jazdy a zostać zniesiona.  To efekt prac nad rozwojem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, których efektem będzie brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy.

Rejestracja samochodu online

Usługa będzie dotyczyła w pierwszej kolejności nowych pojazdów. Procedura rejestracji ma odbywać się przy udziale dealerów samochodów.

Zniknie tymczasowy dowód rejestracyjny

Na konferencji prasowej ogłoszono też zniesienie obowiązku  wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Szkolenia dla młodych kierowców

Choć pierwotnie zakładano konieczność przeprowadzania obowiązkowych szkoleń teoretycznych i praktycznych dla młodych kierowców to dziś z tych pierwszych zrezygnowano.  Młodzi kierowcy będą musieli przechodzić obowiązkowe szkolenia praktyczne. Minister infrastruktury powiedział:

Szkolenie praktyczne pozostanie, ale w zmienionej formie. – Proponujemy, aby w ciągu dwóch lat od otrzymania prawa jazdy, każda z osób, które popełniła co najmniej dwa wykroczenia była kierowana na szkolenie z jazdy w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy.

Szkolenia praktyczne mają też być tańsze. Zamiast 300 zł będą kosztować 200.

Zobacz adresy ośrodków doskonalenia techniki jazdy w Polsce.

Nowe przepisy mają wejść w życie już w 2019 roku.

Czytaj też