Skip to main content

W pierwszym kwartale 2021 kierowcy będą musieli zarejestrować i zamontować system geolokalizacji. Za jego brak będzie groziła kara 1500 zł.

16 czerwca 2020 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych

Od 1 lipca 2020 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4. Funkcjonujący dziś system poboru opłat zostanie wygaszony do końca lipca 2021 r. Zastąpi go nowy, oparty na geolokalizacji.

Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska wyjaśnia:

Głównym celem zmiany jest zagwarantowanie nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Nowe przepisy umożliwiają płynne przejście z obecnego systemu do bardziej nowoczesnego rozwiązania. Wdrożony zostanie nowy system, oparty na geolokalizacji, którą już wykorzystujemy w monitorowaniu SENT. Ułatwi to pobór opłat i ograniczy koszty ponoszone przez użytkowników dróg oraz przez administrację.

Nowelizacja ustawy przewiduje powstanie nowego systemu informatycznego opartego na technologii pozycjonowania satelitarnego, która zastąpi obecnie stosowaną technologię DSRC.

Przejazd zapłaci się telefonem

Pozwoli to na wykorzystywanie do poboru opłaty elektronicznej telefonów komórkowych, nawigacji satelitarnych, czy systemów/urządzeń fabrycznie montowanych w pojazdach. To zamiast zakupu kosztownych dedykowanych urządzeń pokładowych służących wyłącznie do poboru tej opłaty.

W sytuacji, gdy korzystający z dróg publicznych nie będzie posiadał takich systemów czy urządzeń służących do pozycjonowania satelitarnego, do uiszczenia opłaty elektronicznej będzie można wykorzystać telefon komórkowy (smartfon) z zainstalowaną bezpłatną aplikacją mobilną, dostarczoną przez KAS.

Jakie dane będzie zbierać KAS?

Rejestrując się do systemu trzeba będzie podać:

  • imię i nazwisko (lub nazwa właściciela pojazdu),
  • PESEL (lub inny numer identyfikujący właściciela pojazdu),
  • dane pojazdu (marka, rok produkcji, pojemność silnika itp).

Co będzie wiedziała KAS?

W teorii pojazd będzie widziany w systemie KAS tylko w płatnych odcinkach. Po zjechaniu na darmową drogę system ma wyłączać lokalizację pojazdu.

Rewolucyjna sztuczka pozwalająca na niepłacenie mandatów. Policjanci tego nienawidzą

Nawet 1500 zł mandatu za brak systemu geolokalizacji

Za brak zarejestrowania się w systemie, albo brak urządzenia lokalizującego grozić będzie mandat w wysokości od 500 do 1500 zł.

 

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com