Skip to main content

Koszt kursu nauki jazdy ma być w 30 procentach dofinansowany przez rząd, a czas oczekiwania na egzamin ma zostać skrócony, bo zdaniem premiera brak prawa jazdy może być przeszkodą, zwłaszcza dla młodych, w odbyciu szkolenia zawodowego jak również utrudnieniem na co dzień.

Prawko+ ?

Niestety musimy Was rozczarować, bowiem na pomysł takiego socjalnego wsparcia wpadli w ojczyźnie pojazdu, którego przyciski na desce rozdzielczej są zrobione jak z kostek czekolady,  kierunkowskaz włącza się przy pomocy rabarbarowej dźwigienki zwisającej z dachu, a pneumatyczne zawieszenie wypełnione jest amarantowym gazem – mowa tu o Citroenie. Dla mieszkańców tego kraju to wszystko jest jednak bez znaczenia, bowiem można tam kierować w stanie, który my w Polsce określane mianem “pijany”.  I chyba właśnie dlatego większość Citroenów produkowana jest właśnie na eksport.

Ale do rzeczy.

Francuski premier Édouard Philippe uznał, że brak prawa jazdy może być przeszkodą, zwłaszcza dla młodych, w odbyciu szkolenia zawodowego jak również utrudnieniem na co dzień.  Co ciekawe taka kwalifikacja kursów nauki jazdy stoi w sprzeczności ze stanowiskiem oderwanego od rzeczywistości Trybunału Sprawiedliwości UE, uznającego, że szkolenia w OSK nie jest „samo w sobie równoważne z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianiem oraz ich rozwojem, co jest charakterystyczne dla kształcenia powszechnego lub wyższego”. a to w prostej linii powinno prowadzić do obłożenia kursów nauki jazdy podatkiem VAT.

Ile oni tam płacą?

Uzyskanie prawa jazdy we Francji kosztuje średnio 1800 euro (w zależności od regionu)a czas oczekiwania na egzamin wynosi tam około 60 dni.

Kalkulator kursu – oblicz ile tak naprawdę kosztuje kurs nauki jazdy w Polsce

Uznano więc, że to zbyt długo i drogo.

Zajrzyj też: Kursy na prawo jazdy mogą podrożeć o podatek VAT.

Taki pomysł może zrodzić się tylko po butelce kieliszku wina

Francuskie kursy nauki jazdy mają być tańsze dzięki wykorzystaniu symulatorów – zamiast 5 godzin, kursant będzie mógł ćwiczyć na tych urządzeniach do 10 godzin. Wiadomo – instruktor nauki jazdy jest nieporównywalnie droższy niż symulator jazdy. To jednak nie wszystko.

Szkolenie na automatach

Premier Francji zamierza też zachęcać do odbywania kursów nauki jazdy z wykorzystaniem samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Takie kursy są tańsze, bo czas ich trwania to 13 godzin, a nauka jazdy na skrzyni manualnej to 20 godzin. Po uzyskania takiego prawa jazdy okres umożliwiający zdobycie prawa jazdy na pojazdy z ręczną skrzynią biegów zostanie skrócony z 6 do 3 miesięcy.

Długość oczekiwania na poprawkę uzależniony od wyniku poprzedniego egzaminu

Rząd ma też pomysł na skrócenie czasu oczekiwania na egzamin na prawo jazdy. Oczekiwanie na egzamin będzie uzależnione od wyników na pierwszym egzaminie: im gorszy wynik, tym dłuższy czas oczekiwania na datę kolejnego egzaminu.

Zapisy online

Co ciekawe w rządowych planach ułatwienia zdobycia prawa jazdy znalazła się możliwość zapisania się na egzamin praktyczny przez internet. Taki system testowany będzie od września w pięciu departamentach regionu Oksytani. My już to mamy od dawna.

Doszkalanie pod okiem kierowcy

Po niezdanym egzaminie praktycznym, kursanci będą mogli udoskonalać swoje umiejętności za kierownicą pod okiem osoby, która posiada prawo jazdy od 5 lat. Tym samym nie będą oni zmuszeni mnożyć płatnych dodatkowych godzin jazdy w szkołach jazdy. Podobny pomysł padł nawet w Polsce.

Prawo jazdy od 17 lat

Rząd postanowił również obniżyć do 17 lat wiek przystępowania do egzaminu. Jednak samodzielnie, osoby te będą mogły prowadzić dopiero po ukończeniu 18 lat. Proponowane przez nasze Ministerstwo Infrastruktury zmiany w przepisach także miały dać możliwość rozpoczęcia kursu nauki jazdy  już w wieku 17 lat.

Kurs na kat. B nawet 2800 zł. Nauki jazdy pomału podnoszą ceny.

Słusznie. Prawo jazdy powinno być jednak dodawane do butelki wina paczki chipsów.

I pomyśleć, że my w Polsce mamy problem z oczekiwaniem na egzamin już w samym ośrodku ruchu drogowego

Ostatnio padł pomysł na skrócenie tego czasu i wprowadzenie możliwości precyzyjnego ustalenia jego godziny rozpoczęcia, dzięki czemu nawet brytyjska kolej ma być mniej punktualna.

Nauka jazdy w innych krajach

Marek Dworzecki Sekretarz Zarządu PSITJ przygotował poniższe zestawienie. Jak się okazuje Polskie szkoły jazdy są w ogonie.

Norwegii koszty związane z kursami i opłatami egzaminacyjnymi sięgają 30 000 NOK – 15 000 zł.

Szwajcarii koszt prawa jazdy wynosi 4 000 CHF- 14 500 zł. Szwajcarska Rada ds. Zapobiegania Wypadkom zaleca, aby przed egzaminem praktycznym kandydat na kierowcę wykonał rożne ćwiczenia na odcinku 3 000 km i poświęcił na szkolenie minimum 100 godzin.

Szwecji – jedna godzina (40 minut) nauki w ośrodku to wydatek rzędu 430 SEK, czyli 215 zł. Porównując do obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących szkolenia w liczbie godzin nie mniejszej niż 30, kwota ta stanowiłaby 6 500 zł. W praktyce jest to kwota około 10 000 zł.

Niemczech koszt zdobycia prawa jazdy wynosi około 2 000 EUR – 8.500 zł.

Finlandii koszt nauki w szkole jazdy oraz opłaty związane z egzaminem wynoszą około 2 000 EUR – 8 000 zł. W praktyce jest to kwota znacznie przekraczająca kwotę 10 000 zł.

Danii kurs na prawo jazdy kosztuje 7 000 – 8 000 DKK – 4 000 zł. Za jedną godzinę jazdy trzeba zapłacić w przeliczeniu na naszą walutę 150-200 zł.

Wielkiej Brytanii (Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna) koszt jednej godziny nauki jazdy z instruktorem sięga 30 GBP – 150 zł. Porównując do obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących szkolenia w liczbie godzin nie mniejszej niż 30, kwota ta stanowi 4 500 zł. W praktyce jest to kwota blisko 6 000 zł, ponieważ do kosztów tych należy dodać opłaty za:
1) Wydanie tymczasowego prawa jazdy: 50£ – 245 zł 2) Teoretyczny egzamin państwowy: 31£ – 150 zł 3) Praktyczny egzamin państwowy: 75 £ – 365 zł 4) Materiały szkoleniowe – testy: 70 £ – 340 zł.

Na Słowacji kurs kosztuje 420 EUR – 1 800 zł., ale..  po dwukrotnym uzyskaniu wyniku negatywnego na egzaminie państwowym, osoba taka musi ponownie przejść cały kurs od nowa ponosząc jego koszty!

Uciekając przed policją okrążył rondo… 17 razy


Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com