Skip to main content

Ten niepozorny znak jest zbyt mało zjawiskowy aby znaleźć się w testach na prawo jazdy, jednak bez umiejętność pojęcia co właściwie oznacza może uratować życie. Także Tobie.

Jest niepozorny, biały z dwoma odblaskami-czerwonym i białym. Przy swoim wzroście 150 cm może gubić się w natłoku informacji jakie napływają do kierującego pojazdem. I tak ma właśnie być. Masz go zauważyć wtedy, gdy skierujesz oczy lekko w dół, bo właśnie tam rozgrywa się walka o przetrwanie tych, którym należy udzielić pomocy.

O co chodzi?

O pikietaż czyli określenie miejsca na drodze poprzez podanie odległości od jej początku. Odległość tę na ogół podaje się z dokładnością do 1 metra w formacie (km) xx+yyy lub xx,yyy (km), gdzie:

  • xx – całkowita liczba kilometrów od początku drogi lub linii kolejowej;
  • yyy – całkowita liczba metrów liczona od ostatniego pełnego kilometra.

Na drogach kilometraż jest podawany na słupkach rozmieszczonych co 100 metrów.

Systemy podawania pikietażu w różnych krajach mogą się różnić. W Polsce można spotkać kilka rodzajów oznaczeń: np. na słupkach przy pełnej liczbie kilometrów podawana jest dużą czcionką ta liczba, zaś na pozostałych słupkach podawana jest w dolnej jego części liczba setek metrów od ostatniej pełnej liczby kilometrów. Może być też tak, że na każdym słupku pojawia się zarówno numer drogi, jak liczba kilometrów od początku drogi, a cyfra setek metrów jest największą czcionką (jak na ilustracji powyżej ).

Na autostradach w Austrii, gdzie system jest podobny, dodatkowo co 5 km na pasie oddzielającym jezdnie autostrady jest umieszczana tablica z liczbą kilometrów od początku autostrady.

Pikietaż umożliwia lokalizację wydarzenia na drodze przez podanie oznaczenia (numeru) drogi i położenia wzdłuż trasy w oparciu o informację zapisaną na najbliższym słupku przy drodze.

Jednym słowem te niepozorne słupki pozwalają określić Twoją pozycję na drodze  z dokładnością do 100 m. Taka dokładność jest wystarczająca do wzywania pomocy – dla Ciebie czy innego uczestnika ruchu drogowego, a to z kolei pomoże szybciej odnaleźć Cię w razie wypadku.

Co widać na słupku?

  1. Wiesz, że znajdujesz się na nr 933.  Wbrew pozorom to niezwykle istotna informacja – zupelnie tak jakbyś podał nazwę ulicy.
  2. Znajdujesz się na 90-tym kilometrze tej drogi. Podajesz w ten sposób swoją pozycję z dokładnością do jednego kilometra.
  3. Znajdujesz się zerowym odcinku od 90-tego kilometra – cyfra poniżej wskazuje ile setek metrów oddaliłeś się od pełnego kilometra. Ta informacja podawana jest cyframi od 0 do 9. Podając te dane ustalasz własną pozycję na drodze z dokładnością do 100 m i to bez korzystania z GPS!

Co ciekawe w starożytności pewne elementy ewidencji dróg tą metodą można dostrzec w tworzonym już w czasach rzymskich w systemie kamieni milowych przy drogach.

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com