Testy na prawo jazdy 2019 – jakie zmiany?

testy na prawo jazdy
 

Testy na prawo jazdy w 2019 roku czekają zmiany. Z bazy egzaminacyjnej wyleci odrobinę pytań, na egzaminach teoretycznych pojawią się też nowe pytania i to z zagadnień, które w testach na prawo jazdy do tej pory nie występowały.

Z testów na prawo jazdy znikają pytania

Przez ostatnie miesiące mamy do czynienia bardziej z usuwaniem niż dodawaniem nowych pytań. Nie jest to sytuacja wyjątkowa, bowiem przez cały okres funkcjonowania nowych testów na prawo jazdy komisja weryfikacyjna usuwała pytania już wielokrotnie.

…i nadal będą znikać

Jak wiadomo 1 października tego roku nowe przepisy zwolniły kierowców z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania do kontroli dokumentu potwierdzającego opłacenie obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego. W 2019 roku będzie więcej powodów do usuwania pytań, bowiem wejść w życie ma dalsza zmiana w przepisach. Ministrowie infrastruktury i cyfryzacji zapowiadają bowiem zmiany:

  • likwidacja karty pojazdu,
  • rezygnacja z nalepki kontrolnej na szybę,
  • możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej,
  • zniesienie kary za brak dokumentu prawa jazdy i rezygnacja z obowiązku posiadania go.
  • rezygnacja z tymczasowego dowodu rejestracyjnego
  • wprowadzenie szkoleń dla młodych kierowców

Podobnie jak w przypadku październikowych zmian, także te spowodują konieczność usunięcia kolejnych pytań z testów na prawo jazdy.

Zmieni się prawo jazdy

Już na początku 2019 roku prawo jazdy ma doczekać się pewnych zmian. W pewnym sensie można nazwać je rewolucyjnymi, bowiem z dokumentu ma zniknąć rubryka odnosząca się do adresu zamieszkania. Testy na prawo jazdy zmienią się więc podobnie, bowiem niektóre pytania odnoszą się właśnie do prawa jazdy, dokładniej do obowiązku jego wymiany w przypadku zmiany zawartych w nim danych.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że umieszczanie w prawie jazdy adresu jest dodatkowym kłopotem, często generującym dodatkowy koszt – prawo jazdy trzeba przecież wymienić jeśli zmieni się adres zamieszkania kierowcy.

testy na prawo jazdy 2019
Testy na prawo jazdy – pytanie z pierwszej pomocy. Źródło: zdamyto.com

Całkowity zakaz parkowania na chodniku

Jeśli zaproponowana przez warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz tamtejsza koalicja Ruchy Miejskie nowelizacja przepisów prawa drogowego przeszłaby przez machinę sejmową – testy na prawo jazdy trzeba by było skonfrontować z nową rzeczywistością prawną.

Proporcja zmian ustawy prawo o ruchu drogowym przewiduje całkowity zakaz parkowania na chodniku. Stosowny projekt trafił już nawet do sejmowej Komisji do Spraw Petycji.

Testy na prawo jazdy 2019: Nowe pytania już są gotowe

Oficjalnie nie mówi się nic, jednak z nieoficjalnych źródeł wiemy, że nowe pytania do testów na prawo jazdy już są gotowe. Wielce prawdopodobne, że na egzaminy teoretyczne trafi więcej pytań, niż podczas ostatniego rzutu (wówczas testy na prawo jazdy wzbogaciły się o ponad 400 nowych pytań).

Ministerstwo chce pytań z pierwszej pomocy

Andrzej Adamczyk z ministerstwa infrastruktury powiedział:

Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego chcemy pomóc polskim kierowcom w wykształceniu nawyków poprawiających bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu

Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy

Trudno powiedzieć kiedy w testach na prawo jazdy pojawią się nowe pytania z pierwszej pomocy, w chwili obecnej bowiem brak jest uregulowań prawnych dotyczących korytarzy życia, ale resort chce przyśpieszenia prac nad ustawą prawo o ruchu drogowym. Jeszcze w grudniu mówiło się, że nowelizacja tego aktu prawnego może zacząć obowiązywać jeszcze pod koniec 2018 roku.

Czytaj też