Testy na prawo jazdy: baza pytań topnieje jak pierwszy śnieg

 

Nowe pytania w testach na prawo jazdy pojawiają się niemal codziennie, a ilość pytań określających ich ilość zaczyna przypominać magiczny ciąg Fibonacciego – tak przynajmniej zapewniają nas niektórzy wydawcy testów na prawo jazdy.

Jeszcze przed śniadaniem jestem w stanie wyobrazić sobie pięć rzeczy niemożliwych

Codzienne, czy nawet cotygodniowe aktualizacje bazy pytań egzaminacyjnych mogłyby być tą piątą z rzeczy niemożliwych, ale skoro to nie film Alicja w Krainie Czarów to mówimy jak jest:

Nowe pytania w testach na prawo jazdy nie pojawiają się nawet co miesiąc

Przez ostatni czas pytania z puli egzaminacyjnej bardziej wylatują, niż są do niej dodawane. Poniżej kilka przykładów takiego stanu rzeczy, a na koniec wisienka na torcie.

…bo nie były “perfektywne”

Pierwsza znacząca korekta bazy egzaminacyjnej w zakresie usunięcia pytań spowodowała usunięcie aż… 233 z nich.  Posłowie pytali wówczas:

Czy wśród zweryfikowanych przez Komisję do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy, pojawiły się pytania ocenione negatywnie i usunięte z bazy?

W 2015 r. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami przekazała do ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju 2894 pytania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym na prawo jazdy. Komisja weryfikacyjna przeprowadziła weryfikację przekazanych pytań egzaminacyjnych i zarekomendowała do zatwierdzenia 2661 pytań. Oznacza to, że 233 pytania egzaminacyjne uzyskały negatywną opinię komisji.

Ministerstwo zwraca uwagę na to, że żadne z negatywnie zaopiniowanych pytań nie zostało odrzucone ze względów na błędy merytoryczne w pytaniu.

Zadaniem komisji oprócz weryfikacji błędów merytorycznych było także wyeliminowanie pytań mogących w przyszłości wzbudzać potencjalne wątpliwości, pytań niewłaściwie sformułowanych pod względem językowym, pytań zbyt zawiłych, pytań zawierających mało czytelne filmy czy obrazy oraz pytań, których zakres tematyczny mieścił się w przepisach ustawy, ale wiedza nim sprawdzana nie miała istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. To miało miejsce w przypadku ww. 233 pytań.

Jak widać po odpowiedzi ministerstwa, „wadliwe” 233 pytania nigdy nie trafiły do puli egzaminacyjnej.

Nowe pytania dodano, później sprawdzano jak radzą sobie z nimi kursanci

Potwierdzeniem dodania nowych pytań było pismo resortu skierowane do systemu popularnych testów na prawo jazdy zdamyto.com:

testy na prawo jazdy

Niestety zdarzyło się, że “kilka” pytań z testów na prawo jazdy trafiło na egzaminy państwowe wzbudzając sporo kontrowersji (choć to zbyt delikatne słowo). Komisja zdecydowała o ich usunięciu z bazy. Co ciekawe, wśród tych pytań znalazły się niedawno dodane. Komisja weryfikacyjna uważnie przyglądając się statystykom rozwiązywanych testów, zdecydowała się o usunięciu tych, które budziły najwięcej… konsternacji.

Oto przykładowe pytania, które z testów na prawo jazdy usunięto, pełna lista usuniętych pytań znajduje się tutaj.

testy na prawo jazdy

testy na prawo jazdy

Testy na prawo jazdy przestały pasować do przepisów

Usuwanie niektórych pytań z puli egzaminacyjnej spowodowane jest koniecznością dostosowania jej do aktualnie obowiązujących przepisów. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia 1 października 2018, kiedy zmieniły się przepisy dotyczące posiadania przy sobie i okazywania do kontroli uprawnionym organom dokumentów: dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Niestety w sieci zaczęły pojawiać się nierzetelne, niczym nie potwierdzone informacje, o testach z błędami na egzaminach państwowych, które spotęgowały i tak ogromny stres egzaminacyjny. Oczywiście takie newsy nie pomagały w jego teorii tak samo jak nieprofesjonalne testy na prawo jazdy nie są w stanie solidnie przygotować do egzaminu.

Mniej dokumentów w portfelu – mniej pytań w testach na prawo jazdy

Od 1 października 2018 dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczania OC będzie można zostawić w domu. Kierując samochodem trzeba będzie jednak mieć przy sobie prawo jazdy i dowód tożsamości. I właśnie te zmiany wpłynęły na kształt bazy egzaminacyjnej. Część pytań przestała być po prostu aktualna i trzeba je było usunąć.

W 2019 roku będzie więcej powodów do usunięcia pytań

Dlaczego? Ponieważ ministrowie infrastruktury i cyfryzacji zapowiadają kolejne zmiany w przepisach:

  • likwidacja karty pojazdu,
  • rezygnacja z nalepki kontrolnej na szybę,
  • możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej,
  • zniesienie kary za brak dokumentu prawa jazdy i rezygnacja z obowiązku posiadania go.
  • rezygnacja z tymczasowego dowodu rejestracyjnego
  • wprowadzenie szkoleń dla młodych kierowców

Podobnie jak w przypadku październikowych zmian, także te spowodują konieczność usunięcia kolejnych pytań z testów na prawo jazdy.

Absolutny zakaz parkowania na chodniku

Proporcja zmian ustawy prawo o ruchu drogowym przewiduje całkowity zakaz parkowania na chodniku. Ten przełomowy pomysł wpadło warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz tamtejsza koalicja Ruchy Miejskie. Stosowny projekt trafił już nawet do sejmowej Komisji do Spraw Petycji.

Jeśli proponowana nowelizacja przepisów przeszłaby przez machinę sejmową – testy na prawo jazdy trzeba by było skonfrontować z nową rzeczywistością prawną.

Zmiany w prawie jazdy już w marcu 2019

Już na początku 2019 roku prawo jazdy ma doczekać się pewnych zmian. W pewnym sensie można nazwać je rewolucyjnymi, bowiem z dokumentu ma zniknąć rubryka odnosząca się do adresu zamieszkania. Testy na prawo jazdy zmienią się więc podobnie, bowiem niektóre pytania odnoszą się właśnie do prawa jazdy, dokładniej do obowiązku jego wymiany w przypadku zmiany zawartych w nim danych.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że umieszczanie w prawie jazdy adresu jest dodatkowym kłopotem, często generującym dodatkowy koszt – prawo jazdy trzeba przecież wymienić jeśli zmieni się adres zamieszkania kierowcy.

Czytaj też