Egzamin teoretyczny na prawo jazdy łatwo oblać przez… najprostsze pytania. Oto lista 10 “najtrudniejszych” pytań z testów na prawo jazdy.
Zestawienie najtrudniejszych pytań z testów na prawo jazdy przygotowało ZdamyTo.com w oparciu o statystyki błędnych odpowiedzi.
Dodanie nowych pytań do testów na prawo jazdy – w tym zagadnień, które do tej pory na egzaminach nie były poruszane – może poważnie zmienić poniższe zestawienie.
Póki co – poniżej pytania na które padało najwięcej błędnych odpowiedzi od początku 2020 roku.
http://ministerstwonaukijazdy.pl/jak-uczyc-sie-testow-na-prawo-jazdy-wielu-kursantow-tego-nie-potrafi/
Czy kierując pojazdem od zmierzchu do świtu masz obowiązek stale zachowywać szczególną ostrożność?
Odpowiedź: Nie.
Dlaczego? Przepisy nie nakazują zachowania szczególnej ostrożności w przypadku jazdy nocą czyli od zmierzchu do świtu. Szczególną ostrożność należy zachować w ściśle określonych przez prawo o ruchu drogowym sytuacjach np: wyprzedzanie, włączenie się do ruchu. Musisz nauczyć się rozróżniać sytuacje w których należy zachować szczególną ostrożność, a kiedy wystarczy zwykła ostrożność.
Czy na tej drodze poza obszarem zabudowanym dopuszcza się wyprzedzanie pojazdu silnikowego z prawej strony?
Odpowiedź: Nie
Dlaczego? Bo poza obszarem zabudowanym wyprzedzać od prawej strony wolno tylko na jezdni, gdzie są co najmniej 3 pasy ruchu w jednym kierunku. W tej sytuacji widoczne są tylko 2 pasy w jednym kierunku.
Czy podczas manewru wymijania należy zawsze zachować szczególną ostrożność?
Odpowiedź: Nie
Dlaczego? Bo podczas wymijania nie musisz zachowywać szczególnej ostrożności, wystarczy zachować ostrożność. Szczególną ostrożność należy zachować w ściśle określonych przez prawo o ruchu drogowym sytuacjach np.: wyprzedzanie, włączenie się do ruchu.
Czy zakaz wyrażony umieszczonym z prawej strony jezdni znakiem pionowym obowiązuje od miejsca jego ustawienia do najbliższego skrzyżowania włącznie?
Odpowiedź: Nie
Dlaczego? Bo widoczny zakaz skrętu w prawo obowiązuje tylko na najbliższym skrzyżowaniu. “Zakaz skręcania w prawo” Zabrania skręcania w prawo. Zakaz wyrażony znakiem B-22 obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu. Znak B-22 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.
Czy w tej sytuacji masz prawo zatrzymać pojazd przy prawej krawędzi jezdni bezpośrednio za przejściem dla pieszych?
Odpowiedź: Tak
Dlaczego? Przepisy prawa drogowego nie zabraniają w tej sytuacji zatrzymania bezpośrednio za przejściem dla pieszych, a warunki regulujące zasady zatrzymania i postoju są tutaj spełnione. W tej sytuacji zatrzymanie za przejściem nie utrudnia nikomu ruchu ani nie powoduje jego zagrożenia. Nie ma też obawy, że twoje zatrzymanie zmusi innych do najeżdżania na linię podwójną ciągłą P-4. Przepisy zabraniają zatrzymania za przejściem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu. Prawy pas jest tutaj przeznaczony do postoju.
Czy wraz ze wzrostem zawartości alkoholu we krwi czas reakcji kierującego na bodźce wzrokowe ulega skróceniu?
Odpowiedź: Nie
Dlaczego? Bo raczej można przypuszczać, że czas reakcji kierującego na bodźce wzrokowe ulegnie wydłużeniu.
Czy ten znak pionowy ostrzega o dwóch niebezpiecznych zakrętach, z których pierwszy jest w prawo, a drugi w lewo?
Odpowiedź: Nie
Dlaczego? Bo definicja tego znaku nie precyzuje w którym kierunku jest drugi zakręt. Znak ostrzega o dwóch niebezpiecznych zakrętach, z których pierwszy jest w kierunku wskazanym na znaku, a drugi może być zarówno w lewo, jak i w prawo.
Czy jadąc samochodem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej 3 tony możesz skręcić w prawo za tym znakiem?
Odpowiedź: Oczywiście, że tak.
Dlaczego? Bo zakaz dotyczy pojazdów ciężarowych, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych. Ty jedziesz samochodem osobowym i mimo, że masa całkowita Twojego pojazdu przekracza 2,5 t to wolno Ci skręcić w prawo.
Czy w tej sytuacji za widocznym znakiem wolno Ci zająć prawy skrajny pas ruchu?
Odpowiedź: Tak
Dlaczego? Bo oznakowanie wyznacza pas dla autobusów, możesz jednak zająć ten pas jeśli zamierzasz skręcić w prawo na skrzyżowaniu.
Czy masz prawo zatrzymać pojazd pod wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
Odpowiedź: Tak
Dlaczego? Bo żadne przepisy nie zabraniają zatrzymania pojazdu pod wiaduktem.