Testy na prawo jazdy nie zmieniły się od 2015 roku. Serio?

 

Jeśli firma, która sprzedała/udostępniła Ci testy na prawo jazdy twierdzi, że baza pytań egzaminacyjnych nie zmieniła się od 2015 roku, to nawet nie idź na egzamin.

Nie to znaczy tak. Właściwie to zależy, ale to nic nie znaczy

Ktoś, kto wciska Wam taki niezrozumiały i amatorski („prawo jazdy na tramwaj”) kit delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Zresztą on sam już nie wie czy testy na prawo jazdy zmieniły się czy nie, a nawet jeśli tak, to dodanie kilku(set) i usunięcie innych pytań jest zupełnie nieistotne:

testy na prawo jazdy
Fake news

Otóż testy na prawo jazdy zmieniły się, o czym między innymi w 2018 roku pisaliśmy tutaj, w 2017 roku pisaliśmy tutaj oraz tutaj, w 2016 roku tutaj, Tutaj zaś informowaliśmy o dodaniu do bazy egzaminacyjnej 400 zupełnie nowych pytań.

Co ciekawe, w 2016 roku (dokładnie w sierpniu), oficjalne stanowisko dotyczące ilości pytań egzaminacyjnych wyraziło ministerstwo infrastruktury.

Testy na prawo jazdy: Sprawdź, czy twoje testy pochodzą od zweryfikowanego wydawcy

Chcę mieć wiarygodne testy na prawo jazdy. Co robić, jak żyć?

Przede wszystkim zaopatrzyć się u wiarygodnych wydawców.  Ministerstwo infrastruktury na swojej stronie internetowej informuje kto tak naprawdę posiada pełne prawa autorskie do pytań egzaminacyjnych. Zgodnie z komunikatem na rządowej stronie prawa te posiadają:

  • Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. 00-222 Warszawa ul. Sanguszki 1,
  • SPH CREDO, Jacek Bogusławski, 64-920 Piła al. Wojska Polskiego 43,
  • Digibit, Tomasz Wituła, 87-327 Bobrowo ul. Drużyny 52a,
  • Liwona Sp. z o.o. 02-496 Warszawa, ul. Rakuszanki 5,
  • Sławomir Ziajka, „ZdamyTo.pl” High Technology Managment, 63-760 Zduny ul. Sulmierzycka 40.

Jedynie 5 wymienionych wyżej podmiotów posiada w swojej ofercie aktualną, wiarygodną i pełną bazę egzaminacyjną do której mają pełne prawa autorskie

Co ciekawe, wymienione wyżej profesjonalne podmioty w znacznej mierze sami pytania egzaminacyjne opracowują.

pozostali? Cóż… Mają pytania z łapanki nie zawsze potrafiąc przypisać je do właściwych kategorii uprawnień, ale nawet nie umiejąc opracować właściwego klucza odpowiedzi (o opracowaniu w miarę logicznych uzasadnień nie wspominając).

Czytaj koniecznie:Jak powstają testy na prawo jazdy za darmo? Zdziwisz się.

Testy na prawo jazdy: mity i kity (głównie)

Czytaj też