Skip to main content

Wśród kursantów krąży całkiem przyzwoity zbiór niesamowitych informacji dotyczących egzaminów teoretycznych i testów na prawo jazdy. Jak jest naprawdę?

“Pełna baza tylko u nas!”

Żadna firma nie ma monopolu na sprzedawanie oficjalnej bazy pytań egzaminacyjnych. Baza jest jawna (póki co) i dostępna na stronach ministerstwa infrastruktury i budownictwa, a poszczególne podmioty mogą ją sobie stamtąd pobierać ( kursanci oczywiście tez). Ale to, co firmy później sprzedają i jak przygotowana jest ich baza pytań – to już kompletnie inna bajka.

testy na prawo jazdy do pobrania

Baza pytań egzaminacyjnych do pobrania ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

Serwisy/płytki nie zawsze zawierają pełną bazę egzaminacyjna, zdarza się, że pytania są przypisywane do innych (niewłaściwych) kategorii lub posiadają niepoprawny klucz odpowiedzi. Generalnie zatem bardzo istotne jest jak opracowane są pytania, które kupujesz. Opublikowana baza zawiera wszystkie pytania bez podziału na kategorie, nie zawiera też klucza odpowiedzi. Podmiot sprzedający testy na prawo jazdy musi zatem sam postarać się o opracowanie odpowiedzi i o przypisanie pytań do poszczególnych kategorii egzaminu.

Dobrze jest uważać na slogany reklamowe typu:

  • “zawiera pytania z oficjalnej bazy pytań” – owszem zawiera, ale nie jest napisane, że są to wszystkie pytania z puli,
  • “testy za darmo” – o tym jeszcze w dalszej części wpisu, ale “za darmo” może być udostępnione demko z jednym zestawem egzaminacyjnym, lub mocno ograniczona pula pytań. Uczciwiej jest po prostu napisać “wypróbuj za darmo”
  • “tylko u nas kompletna baza 3 tysięcy pytań”, czy inna kosmiczna liczba… Oczywiście dziś pytań na kat. B jest mniej, a jeśli taka ilość występuje w oferowanej bazie to albo część z nich jest po prostu zdublowane, pochodzą z innych kategorii, albo to pytania “autorskie”, które nie przeszły przez sito komisji weryfikacyjnej

Dziwne pytania w testach

W testach na prawo jazdy nikt nie pyta o to czy w apteczne pierwszej pomocy powinna być agrafka. Nie musisz też wiedzieć jaki jest rozmiar naklejki na przednią szybę, czy znać długość drążka zmiany biegów. W kategorii B nie musisz wiedzieć też co jest luzem sumarycznym. Takich pytań po prostu nie ma, a jeśli w swojej “oficjalnej bazie” widzisz taką ilustrację jak ta obok, lub pytanie opatrzone jest w fotografię ciągnika rolniczego lub wykonaną z perspektywy kokpitu samochodu ciężarowego – to coś z tą bazą jest mocno nie tak. 

Takie ilustracje jak ta wyżej nie występują w testach na prawo jazdy kat B, nawet w poprzedniej epoce egzaminów teoretycznych stosowano inne obrazki. W sprzedawanych testach na prawo jazdy zdarzają się też pytania z… testu na uprawnienia tramwajowe!

Testy z certyfikatem

Ministerstwo infrastruktury nie wydaje żadnego “certyfikatu” legalności pytań które sprzedają wydawcy. Baza pytań po zaakceptowaniu przez komisję weryfikacyjną jest publikowana na stronach resortu. Żadnego certyfikatu testom czy wydawnictwu czy jak  tam to zwal nie wydaje tez wydział komunikacji. To nie ich rola, a ta określona jest w stosownych aktach prawnych. Wydziały komunikacji mają inne sprawy na głowie.

Darmowa baza

Nie daj się zwieść hasłom “tylko u nas darmowa baza” – nikt za darmo nie będzie mordował się z opracowaniem solidnego systemu testów na prawo jazdy. Wprawdzie w sieci działa dość pokaźny system darmowych testów zawierający pytania z oficjalnej bazy prawkobazapytan.pl, ale… to tylko fragment puli egzaminacyjnej. Co ciekawe, prawkobazapytan.pl zawiera wyłącznie pytania z oficjalnej puli pytań. Podkreślam – część puli.

Test próbny w WORD

Test próbny w WORD jest dla Was a nie dla WORD-u i nie ma wpływu na egzamin państwowy. Jego zadaniem jest zapoznanie Was z działaniem systemu egzaminacyjnego. Krąży pogłoska że system egzaminacyjny WORD w teście próbnym “bada” przygotowanie zdającego i na podstawie udzielanych odpowiedzi szykuje dla taki zestaw aby zdający egzamin uwalił.

Interfejs użytkownika

Dobrze jeśli Twoje testy maja interfejs maksymalnie zbliżony lub identyczny z tym jaki jest w WORD. Niby to błahostka ale wszyscy jesteśmy wzrokowcami w mniejszym lub większym stopniu, a przyciski czy funkcje w wykupionych testach mogą działać inaczej niż w WORD. Np możne być inaczej liczony czas na odpowiedz. W skrajnych sytuacjach rozwiązywanie pytań na prawo jazdy z racji fatalnie skonstruowanego interfejsu użytkownika może być wręcz mordęgą zniechęcającą do dalszej nauki.

Trudne pytania w testach

Obecna baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy jest jawna. Kursanci często popełniają błąd, gdyż doszukują się haczyków w każdym pytaniu, a pytania najczęściej są… prostsze, niż mogłoby się wydawać. Jednym słowem osoby zdające egzamin przekombinowuje. Nie oznacza to jednak, że wszystkie pytania są proste a odpowiedzi  oczywiste na pierwszy rzut oka.  Pamiętać należy, że testy krążące na płytach i w internecie nie zawsze są tożsame z prawdziwą bazą pytań. Nadal (niestety) w różnych grupach, czy forach internetowych można znaleźć pytania “zasłyszane” na egzamiach (moja koleżanka miała…).  Co ciekawe, w zestawieniach najtrudniejszych pytań z egzaminów teoretycznych dominują pytania… naprawdę łatwe. Próżno tam szukać kultowych pytań z tramwajami, czy policjantem na skrzyżowaniu. Zobacz „Najtrudniejsze” pytania z testów na prawo jazdy

Rozwiązuj same testy

“Podobno” najlepszym sposobem na przygotowywanie się do egzaminu teoretycznego jest rozwiązywanie testów trybem egzaminu “bo egzamin za każdym razem losuje inne pytania”. Niestety algorytm programu egzaminacyjnego wprawdzie losuje pytania z poszczególnych kategorii ale to oznacza, że rozwiązywanie testów takim trybem spowoduje, że część pytań zostanie wyświetlonych kilka(dziesiąt) razy, innych nie zobaczysz wcale. Jeśli chcesz poznać wszystkie pytania z puli – musisz przerobić wszystkie działy jeden po drugim.

Jak uczyć się do egzaminu teoretycznego?

1. Przygotuj się teoretycznie. Po prostu. Uczestnictwo na wykładach i lektura podręcznika bardzo Ci pomogą. Pamiętaj, że testy na prawo jazdy to nie tylko kodeks drogowy. Doskonałym rozwiązaniem jest e-podręcznik zdamyto
2. Nie śpiesz się! WORD Jelenia Góra pokusił się o opracowanie zestawienia z którego wynikało, że najszybciej rozwiązywane testy na prawo jazdy to te odnoszące się do… oblanych egzaminów. Czasu na rozwiązanie testu jest naprawdę duuuużo!
3. Zapoznaj się z całą bazą pytań. Niestety całą bazę testów na prawo jazdy trzeba poznać. Jest ona dostępna jest ona na stronach ministerstwa infrastruktury, ale gotowe do nauki testy na prawo jazdy w trybie nauki egzaminu udostępnia zdamyto.com (z dostępem na komórkę i komputer).
5. Czytaj uważnie pytania. U-WAŻ-NIE! Zauważyłeś, że nie ma punktu 4?Nie? Czyli czytasz nieuważnie. Jest kilka pytań, które wymagają dokładnego przeczytania ich treści (np to odnoszące się do nieprawidłowego poziomu oleju, czy skrzyżowań o ruchu okrężnym ze znakiem c-12). Czasem jedno słowo odwraca kompletnie treść i sens pytania.
6. Nie zwracaj uwagi, że inni skończyli test. To w pewien sposób łączy się to z pośpiechem, ale to głównie presja innych zdających powoduje przekonanie, że egzaminu nie zdam bo jest trudny, więc nie będę się uczyć – bo przecież jest dla mnie za trudny. Jakoś to będzie…

2 Comments

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com