Ukryta prawda, czyli trójkołowcem z kategorią B

 

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli czym właściwie można jeździć posiadając kategorię B prawa jazdy? Podobno trójkołowcem, ale właściwie jakim? No właśnie.

22 grudnia ubiegłego roku nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami dała możliwość jazdy trójkołowcem (prawie) wszystkim posiadaczom prawa jazdy kategorii B. Prawie – bo trzeba będzie spełnić pewne warunki,:

(prawo jazdy) kategorii B uprawnia do kierowania (…) motocyklem trójkołowym – pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Przepisy milczą o mocy trójkołowca, jego pojemności silnika i homologacji.

Trójkołowiec? Nie ma czegoś takiego

Okazuje się, że polski kodeks drogowy, a dokładniej ustawa prawo o ruchu drogowym nie przewiduje pojęcia trójkołowiec termin ten przyklejając do… motocykla:

motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3 , dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół

W dalszej części dowiadujemy się, że motocykl ma homologację L3e, zaś trójkołowiec L5e.

O nowe uprawnienia do kierowania zapytał ministerstwo infrastruktury serwis scigacz.pl . Odpowiedzi udzielił rzecznik prasowy resortu Szymon Huptyś:

pojazd musi być homologowany i zarejestrowany jako motocykl trójkołowy

…czyli posiadający kategorię homologacyjną L5e.

To bardzo ciekawe, bowiem znowelizowane  prawo nie tylko nie wspomina o homologacji, ani nie wyjaśnia czym jest motocykl trójkołowy. Pewnej wskazówki dostarcza jednak załącznik 2. ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Mam prawo jazdy kat. B, co robić jak żyć i czym mogę jeździć?

Uprawnienia do kierowania trójkołowcami określone są dość pokrętnie, a światło rzuca dopiero informacja zwarta w zał. 2. ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Nie każdy trójkołowiec możecie prowadzić

bowiem wszystko zależy od homologacji Waszego pędzidła.

Posiadając prawo jazdy kat. B możesz legalnie prowadzić trójkołowiec, jeśli posiada on homologację L5e

Nie siądziecie więc za sterami np Yamahy Niken, ale już Piaggio MP3 załapie się do uprawnień kategorii B.

Ścigacz.pl zauważa że:

Nikena różni się mocą i wyglądem od Piaggio, ale, podobnie jak motocykl Yamahy, także składa się w zakręty i ma bardzo dynamiczny silnik. Gdzie tu logika?

Nowelizację przpisów w zakresie poszerzenia uprawnień do kierowania kategorii B zaproponowali posłowie Kukiz15.

Czytaj też