Skip to main content

W odpowiedziach do niektórych pytań w popularnych testach na płytach CD rozpowszechnianych w OSK są błędy!  Jedno z pytań budziło wiele wątpliwości wśród kursantów, ponieważ odpowiedź na jedno z pytań  była różna u różnych dystrybutorów testów. Nad sprawą pochyliła się Komisja.

Sporne zawracanie

Sprawa dotyczy pytania o możliwość zawracania:

Czy w tej sytuacji wolno Ci zawrócić?

Testy na prawo jazdy

Czy w tej sytuacji można zawrócić? Tak czy nie?

Zawracanie pod nosem TIR-a zjeżdżającego z górki jest średnio bezpiecznym manewrem. “Zmyłką” w przedmiotowym pytaniu mogła okazać się linia jednostronnie przekraczalna P-3. Wprawdzie sposób jej wyznaczenia zezwala na przekroczenie, ale zawrócenie w tej sytuacji jest sprzeczne z przepisami szczegółowymi dotyczącymi wykonywania tego manewru:

Art. 22. 6. ustawy prawo o ruchu drogowym:

Zabrania się zawracania:
1) w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej;
2) na autostradzie;
3) na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego;
4) w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.

Cóż, zjeżdżający z górki TIR zachowuje się odrobinę tak, jakby był napędzany kokainą. Błąd występował w testach dystrybuowanych przez sporą część wydawców (także tych darmowych testów na prawo jazdy) przekonujących, że takie zawracanie jest bezpieczne.

Kursanci mają problem

Zdezorientowani kursanci zaczęli szukać pomocy. Przecież oś  jezdni wyznacza linia jednostronnie przekraczalna i to w zupełności wystarcza, aby w tym miejscu bezpiecznie zawrócić. Taką możliwość zawrócenia dopuszczają też testy na prawo jazdy. Nie wszyscy (na szczęście) zgadzali się z taką odpowiedzią. Z pomocą przyszedł serwis zdamyto.com. Wydawca wystosował oficjalne pismo do Komisji ds Weryfikacji i Rekomendacji Pytań Egzaminacyjnych, a ta pochyliła się nad problemem:

Testy na prawo jazdy: odpowiedź komisji weryfikacyjnej

Oficjalne stanowisko Komisji Weryfikacyjnej

Warto dodać, że zdamyto.com twardo stało na stanowisku, że zawracanie w tej sytuacji jest niedorzeczne niebezpieczne.

Reasumując: odpowiedź oczekiwana w WORD brzmi NIE i taka powinna być odpowiedź w Waszych płytkach / stronkach z testami na prawo jazdy

 

Testy na prawo jazdy: nie pierwsze wątpliwości

Wątpliwości kursantów wzbudziło wcześniej pytanie dotyczące wyprzedzania. Zobacz jedno z pytań wchodzące w skład oficjalnej puli, co do którego kursanci mają poważne wątpliwości. Artykuł Błąd w testach PWPW?”.

Testy na prawo jazdy bez tajemnic

Pamiętaj wszystkie pytania jakie możecie spotkać na egzaminie są dziś JAWNE! Wszystkie pytania egzaminacyjne można przeglądać po kolei wybierając dostęp do testów na prawo jazdy ZdamyTo.com. Pytania trudne, sporne znajdują swoje odpowiedzi w forum wsparcia.

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com