Uwaga na tanie kursy nauki jazdy

Nie chce Ci się czytać dalej? Więc już na wstępie napiszemy wprost: Tani kurs nauki jazdy oferuje szkoła, która nie ma kompletnie nic do zaoferowania poza kuriozalnie niską ceną, a przy tym może być nielegalny.

A to oznacza, że wybór najtańszej szkoły nauki jazdy jest tak naprawdę wyborem w ciemno – nie wiesz przecież o szkole nic poza ceną.

Działa w Polsce pewna grupa szkół nauki jazdy, których właściciele ganiając w kółko jak kurczaki z poobcinanymi głowami wymyślają coraz to nowe sposoby, na przygarnięcie jak największej liczby kursantów,  najczęściej jednak– a w przypadku tej konkretnej grupy szkół: zawsze – tym sposobem jest cena. Co ciekawe – im jest ona bardziej niedorzeczna tym lepiej. Bo dla młodych ludzi liczy się cena.

Co ciekawe cena nie gra większej roli podczas wyboru smartfona, butów czy markowych ciuchów. Ale kurs nauki jazdy musi być tani.

Całkiem jednak możliwe, że tani kurs nauki jazdy legalny nie jest.

Przy niskiej cenie kursu nauka jazdy musi na czymś ciąć koszty, bo przecież musi zarabiać – a to zawsze odbywa się kosztem kursanta.

Ile kosztuje kurs nauki jazdy?

Policzmy. Poniżej koszt jaki musi ponieść szkoła nauki jazdy w przeliczeniu na jednego kursanta:

Co? Ile?
Materiały 30 zł
Wykłady (koszt wykładowcy)* 23 zł
Jazdy (koszt instruktora) 600 zł
Paliwo (LPG) 110 zł
Pracownik biurowy* 125 zł
Wynajem placu* 15 zł
Wynajem sali wykładowej/biura* 75 zł
Podatek* 100 zł
Media, środki czystości, internet, telefon + koszty ukryte trudne do zaplanowania (naprawy, części zamienne)* 15 zł
Razem 1093 zł

*na kursanta, przy założeniu, że grupa liczy 20 osób

…bardzo z grubsza i bardzo optymistycznie licząc.

W kalkulacji nie ujęto kasztów leasingu/kredytu samochodowego ani jego amortyzacji.

Czy to jest legalne? Nie do końca. Czytaj: Nielegalne stawki instruktorów nauki jazdy.

Sam kurs nauki jazdy to jeszcze nie wszystko. Ponieść trzeba też inne wydatki, o których młody człowiek zapisujący się ja kurs nie myśli. Czytaj: Kurs nauki jazdy: Ile kosztuje naprawdę?

http://ministerstwonaukijazdy.pl/tak-wlasnie-nauki-jazdy-was-kroja-a-wy-sie-jeszcze-cieszycie/

Spytaliśmy Was

Czym sugerujecie się wybierając szkołę nauki jazdy. Tylko 2 procent ankietowanych przyznało, że kieruje się ceną kursu. Warto jednak zauważyć, że ankieta umożliwiała oddanie głosów na dwa kryteria wyboru:

Zagłosować wciąż możesz tutaj.

Popytaliśmy też tu i tam…

Poniżej przykładowe ceny kursów nauki jazdy w wybranych miastach. Oczywiście w wybranych miastach można znaleźć kursy zarówno droższe jak i tańsze, jednak wykres pozwoli Wam zobrazować poziom cen w poszczególnych miastach:

Co robią dobre szkoły nauki jazdy?

Podnoszą ceny. Po prostu a na brak klientów nie narzekają. Dobrego i uczciwego kursu nauki jazdy nie da się zrobić za 1000 zł. Ani za mniej.

Czytaj: Nauki jazdy strzeliły sobie w kolano

Co o tym sądzisz?