W tej sytuacji nie możesz wyprzedzić tego tramwaju. Dlaczego?

 

Z całą pewnością to jedno z najbardziej podchwytliwych pytań w testach na prawo jazdy. Na pozór wszystko gra – tramwaj wręcz musi być wyprzedzony z lewej strony (chociaż przepisy nakazują wyprzedzanie go z prawej), wszystkie warunki wyprzedzania są spełnione, co więc zabrania wykonania manewru? Bo wcale nie o tramwaj tu chodzi.

Kiedy możesz wyprzedzić w ogóle?

Zgodnie z przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

  • ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
  • kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
  • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Ponadto przy wyprzedzaniu masz obowiązek zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Na pierwszy rzut oka spełnione są tu wszystkie warunki dopuszczające rozpoczęcie manewru wyprzedzania, a pojazd szynowy choć wyprzedzany jest z lewej strony zamiast prawej, to ułożenie torów umożliwia, a wręcz wymusza takie wyprzedzanie, na co oczywiście przepisy zezwalają.

Testy na prawo jazdy 2019: Najtrudniejsze pytania-najnowsze statystyki

Wcale nie chodzi tu o tramwaj

W przedstawionej sytuacji spełnione są wszystkie wymienione wyżej warunki, jednak wyprzedzania zabrania… przejście dla pieszych pojawiające się w ostatnich sekundach filmu.

Zgodnie z przepisami wyprzedzenie tramwaju na przejściu dla pieszych na którym ruch nie jest kierowany jest zabronione:

Kierującemu pojazdem zabrania się: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany (…)

Czytaj też