To prawdziwa bomba zdających egzamin na prawo jazdy. Już 10 listopada 2016 wchodzi rozporządzenie poważnie zmieniające zasady egzaminowania!
Kluczem zmian jest zapis paragrafu 16 dotychczas obowiązującego rozporządzenia w sprawie egzaminowania. Na czym polega zmiana?
Zgodnie z nowymi zasadami decyzja o przerwaniu egzaminu będzie należała wyłącznie do egzaminatora, nie będzie on musiał przerywać Twojego egzaminu na prawo jazdy jeśli popełnisz błąd któryś z błędów określonych w tabeli nr 1 załącznika nr 2 rozporządzenia. Od 10 listopada egzaminator będzie mógł przerwać egzamin w przypadku popełnienia któregoś z błędów ale wcale nie będzie musiał tego zrobić. Liczyć się będzie ogólne wrażenie z jazdy.

Najechanie na podwójną ciągłą nie musi przerwać egzaminu na prawo jazdy
Co zmieni się konkretnie?
Jest
do 9 XI |
Będzie
od 10 XI |
§ 16. 1. Egzaminator przerywa egzamin państwowy:
1) jeżeli zaistniały przesłanki, o których mowa w art. 52 ust. 2 ustawy, w szczególności określone w tabeli nr 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia; 2) jeżeli stwierdził awarię urządzenia rejestrującego, uniemożliwiającą rejestrację przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego, a nie ma możliwości przeprowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego pojazdem wyposażonym w sprawne urządzenie rejestrujące; 3) na wniosek osoby egzaminowanej; 4) w przypadku, o którym mowa w § 32. |
§ 16. 1. Egzaminator:
1) może przerwać egzamin państwowy, jeżeli zaistniały przesłanki, o których mowa w art. 52 ust. 2 ustawy, w szczególności określone w tabeli nr 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia; 2) przerywa egzamin państwowy: a) jeżeli stwierdził awarię urządzenia rejestrującego, uniemożliwiającą rejestrację przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego, a nie ma możliwości przeprowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego pojazdem wyposażonym w sprawne urządzenie rejestrujące, b) na wniosek osoby egzaminowanej, c) w przypadku, o którym mowa w § 32, d) jeżeli stwierdził awarię pojazdu egzaminacyjnego, uniemożliwiającą dalsze prowadzenie części praktycznej egzaminu państwowego, a nie ma możliwości przeprowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego innym pojazdem egzaminacyjnym.”; |
Łapówka? Egzaminator nie przerwie egzaminu
Co ciekawe egzaminu nie przerywa próba wręczenia korzyści majątkowej. Taki numer oczywiście nie przejdzie – egzaminator nadal będzie miał obowiązek powiadomienia odpowiednich służb, różnica polega jedynie na tym, że osoba próbująca wręczyć łapówkę będzie miała szansę na zdanie egzaminu (a zaraz potem zwinie ją policja 😉 )
Z rozporządzenie zniknęło bowiem odniesienie do tego art:
§ 32. W przypadku gdy osoba egzaminowana: 1) zaproponowała egzaminatorowi przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu państwowego lub 2) korzystała z materiałów lub urządzeń stanowiących pomoc w udzieleniu właściwej odpowiedzi na pytania w trakcie części teoretycznej egzaminu lub we właściwym wykonaniu zadań egzaminacyjnych, lub wykonywała te czynności niesamodzielnie – osoba ta uzyskuje negatywny wynik egzaminu państwowego.
jeżeli popełnisz błąd z w/w tabeli to i tak wynik egzaminu będzie negatywny,
jedynie egzaminator moze przerwać lub nie wiec zadecyduje czy będzie kontynuować jazde z osobą zdającą do regulaminowego czasu 40 minut czy tez nie – autor artykułu błędnie interpretuje przepisy
Wlasnie o tym przeczytalem http://ministerstwonaukijazdy.pl/nowe-zasady-oceny-na-egzaminie-jak-oceniaja-egzaminatorzy/