Wiadomo dlaczego nowelizację kodeksu drogowego zablokowano w ostatniej chwili

 

Jak pisaliśmy wcześniej poseł Kaczyński zablokował w ostatniej chwili nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Teraz wiadomo dlaczego tak się stało.

Jak podaje Gazeta.pl Kaczyński uległ namowom Gowina i presji medialnej wywołanej przez… Ojca Tadeusza (Rydzyka).

Informator Gazety wyznał:

Jarosław Kaczyński nie chciał doprowadzić do kolejnej awantury z wielką grupą zawodową, zwłaszcza że rok wyborczy się już zaczyna. Ale też nie chciał dopuścić do nadwyrężenia spoistości naszego obozu, bo pęknięcie stawało się coraz większe.

Pęknięcie, o którym mowa wyżej wynikło z powodu powodu projektu, który wprowadzał m.in. zmiany w opłatach za badania techniczne aut i opłaty dla stacji diagnostycznych. Przypomnijmy, że projekt zmian przewidywał przeniesienie nadzoru nad diagnostycznymi ze starostw powiatowych na Transportowy Dozór Techniczny. Zmiany miały kosztować ok. 500 mln zł. Źródłem finansowania miały być wpływy z opłat za badania wykonane po terminie. Miałyby być one wyższe o 50% od badań przeprowadzonych w terminie.

Celem nowych przepisów było

wdrożenie unijnej dyrektywy, a jej efektem będzie spójny system nadzoru nad badaniami technicznymi pojazdów oraz działalnością stacji kontroli pojazdów.

Radio Maryja: Będą zmiany w finansowaniu WORD?

Ojciec Tadeusz zaminował ustawę

Zakonnik wykorzystał swoje medialne imperium  chętnie  zapraszając członków branż, które miałyby ucierpieć na nowym prawie, a że Ojciec Tadeusz ma szerokie pole do popisu – od gazety, przez radio, kończąc na telewizji, ziarno niepokoju zaczęło kiełkować: bunt przeciw nowej ustawie pojawił się nawet w szeregach rządu.

Medialną pianę bił chętnie zapraszany przez Ojca Tadeusza ekonomista, dr Marian Szołucha twierdząc, że projekt powinien zostać cofnięty albo został skasowany, ponieważ stworzono ustawę, która idzie dużo dalej niż wymaga tego dyrektywa Unii Europejskiej.

Ostatecznie (mówiąc w skrócie) guzik detonatora wcisnął Gowin nakłaniając Prezesa do zdjęcia prac nad ustawą z porządku obrad Sejmu.

 

Czytaj też