WORD Zamość: Ten ranking to bardziej pranking

 

Mały prank w WORD Zamość. Nauka jazdy z najwyższą reklamowaną zdawalnością jak zwykle znowu do zestawienia nie weszła, „najlepsze” i „najpopularniejsze” nauki jazdy łkają gdzieś w kąciku prankingu -przepraszam, rankingu – zdawalności, a na pierwszym miejscu? No cóż. Tego nie spodziewał się nikt. 

Typowy prank

And the winner is…

Szkoła.

A dokładniej ZSP nr 5, a konkretniej „rolniczak”.

Ba Dum Tss!

Zaskoczenie budzi nie tylko wysoka pozycja w rankingu, ale i procent jaki ta szkoła wykręciła – blisko 77 – i wcale nie chodzi tu o prawo jazdy na ciągnik, kombajn zbożowy czy samobieżną dojarkę*, mówimy tu bowiem o prawie jazdy kategorii B.
Drugie objawienie w rankingu zdawalności to… znowu szkoła – tym razem ZSP nr 2, czyli dawny „mechanik”. No dobra. Oni prawo jazdy mają we krwi. No ale, żeby szkoły zdominowały najlepsze miejsca w rankingu?

Najlepsza nauka jazdy w Zamościu? Rok temu o niej nie słyszeliście

Pierwsze miejsce spośród szkół nauki jazdy – to kolejne zaskoczenie – ośrodek, który powstał… w marcu 2018, więc w chwili opracowywania statystyk zdawalności nie działał w Zamościu nawet roku. Co ciekawe jednym z jego „ojców założycieli” jest były egzaminator WORD Zamość.

Jak oni tam zdają?

W rankingu zamojskich nauk jazdy wzięto pod uwagę jedynie te nauki jazdy, które w 2018 roku na kategorię B prawa jazdy  przeszkoliły więcej niż 10 kursantów.

W 2018 roku średnia zdawalność egzaminów na prawo jazdy kat. B w WORD Zamość wyniosła:

  • egzaminy teoretyczne: 66,61%
  • egzaminy praktyczne: 44,54%

Uważajcie na „najwyższe zdawalności”

Nauki jazdy lubią tuningować rankingi zdawalności. Jak to robią? Właśnie tak:

  • podawana jest zdawalność średnia na wszyskie kategorie. Statystycznie wygląda to bardzo ładnie, musisz jednak wiedzieć, że średnią zdawalność ciągną w górę statystyki zdawalności np kat. C, gdzie bez problemu wynosić ona nawet powyżej 80 procent,
  • podawana jest zdawalność średnia z teorii i praktyki. Taki wskaźnik wprawdzie może i wygląda imponująco na papierze, jednak kompletnie nic nie mówi o szkole nauki jazdy,
  • podawana jest zdawalność „najwyższa”, bez wyjaśnienia jakiej kategorii ona dotyczy, ani jakich egzaminów (teoria czy praktyka), nie wspominając już o okresie objętym badaniem takiej „najwyższej zdawalności”,
  • zdawalność wyimaginowana- nauki jazdy mogą chwalić się najwyższą zdawalność nie uzyskując jej w żadnej kategorii egzaminu na prawo jazdy ani w żadnym jego rodzaju.
nauka jazdy zamość fake news
To już nie prank. To fake news. Ta nauka jazdy nie figuruje na pierwszym miejscu rankingów zdawalności praktyki na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Nie występuje nawet w zestawieniu top 5 w ogóle.

Poniżej zestawienie wyników zdawalności top 5 zamojskich nauk jazdy w latach 2013-2018. W zestawieniu ujęto jedynie te nauki jazdy, które w przeciągu 5 ostatnich lat znajdowały się w zestawieniu najlepszych szkół nauki jazdy w Zamościu.

Czytaj też