Skip to main content

Przepisy wprowadzające w życie obowiązek oznakowania zielonym listkiem pojazdu prowadzonego przez młodego kierowcę wracają.

Wprowadzenie zielonego listka było już przekładane, a sam pomysł nie jest nowy. Samochody młodych kierowców były już oznakowywane nim w latach 70, teraz zielony listek znowu wraca na szyby.

Po co zielony listek?

Młodzi kierowcy, mają być pod szczególnym nadzorem, więc trzeba ich jakoś “w tłumie” wyróżnić. Wyłowienie młodego kierowcy spośród innych pojazdów potrzebne jest… służbom takim jak policja czy ITD, bo skąd niby funkcjonariusz ma wiedzieć, że auto jadące po autostradzie 140 km/h (czyli zgodnie z ogólnymi przepisami) jest prowadzone przez młodego kierowcę, któremu przepisy nie pozwalają tam jechać szybciej niż 100 km/h? No właśnie. Trzeba taki pojazd oznakować.

Gdzie przykleić listek?

Oznakowanie pojazdu kierowanego przez młodego kierowcę ma polegać ma na umieszczeniu z przodu i z tyłu okrągłej nalepki przedstawiającej zielony listek. Nakaz jej umieszczenia dyktuje art. 91 ust. 3 pkt. 2 ustawy o kierujących pojazdami.

Wzór tej nalepki został określony w rozporządzeniu w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U z 2014 r. poz. 1522 ze zm.):

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów:

§ 37a.47) 1. Na pojeździe samochodowym kierowanym przez kierowcę w okresie pierwszych 8 miesięcy okresu próbnego, o którym mowa w art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600 i 970), okrągłą nalepkę barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego umieszcza się na przedniej i tylnej szybie pojazdu, w prawym górnym rogu.

zielony listek

Wzór naklejki z zielonym listkiem

Naklejka z zielonym listkiem ma mieć średnicę co przynajmniej 11 cm, a zielony listek klonu ma być umieszczony na białym tle i mieć wysokość przynajmniej 10 cm.

Przepisy wprowadzające obowiązek stosowania zielonego listka towarzyszyć będą oczywiście wprowadzeniu tzw okresu próbnego dla młodych kierowców.

Od kiedy zielony listek?

Obowiązek oznakowywania pojazdów zielonym listkiem ma wejść 4 czerwca 2018 roku.

Czytaj też: Najpierw egzamin z teorii a później kurs nauki jazdy, czyli dwa sposoby na kurs nauki jazdy

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com