Wrażliwe dane w nauce jazdy, czyli jakich komunikatorów unikać?

 

Wybór narzędzia służącego do komunikacji klientem wcale nie jest tak prosty i oczywisty. O ile wybór Messengera wydaje się być najprostszym rozwiązaniem, to polityka Facebooka każe się zastanowić, czy faktycznie w kontaktach biznesowych należałoby z niego skorzystać. 

Wrażliwe dane

Trzeba mieć świadomość tego, że treść przesyłanych wiadomości może zawierać wrażliwe dane, których wyciek/przechwycenie może być szkodliwe zarówno dla kursanta jak i OSK. Jakich komunikatorów (nie)używać?

Telegram

Rosyjski komunikator. Właściwie to stoi za nim Rosjanin, który niby to zbiegł do USA. Jeśli odrzucimy wszelkie teorie spiskowe, to przeciw temu zastosowaniu tego komunikatora świadczy zastosowanie własnej kryptografii oraz dziurawy model bezpieczeństwa. Komunikator nie szyfruje wszystkich wiadomości i chętnie dzieli się informacjami ze służbami bezpieczeństwa

Messenger

Wybór chyba najgorszy z możliwych-jeśli nie stosujemy tajnych konwersacji.

Niebezpiecznik radzi, aby nie mieszać swoich prywatnych kontaktów i wiadomości z kontaktami i wiadomościami zawodowymi. Oczywiście możemy zakładać fejkowe konta służące do komunikacji biznesowej, ale takie działanie jest niezgodne z regulaminem i może skończyć się usunięciem takiego konta.

Ogromnym problemem jest zarówno polityka Facebooka, przewidująca wręcz przetwarzanie danych – w tym zawartych w przesyłanych wiadomościach – jak i brak szyfrowania.

Messenger umożliwia jednak włączenie zw. tajnych konwersacji, domyślnie jednak szyfrowanie jest wyłączone.

Jeśli już koniecznie chcesz korzystać z Messengera, poczytaj jak włączyć tajne konwersacje.

WhatsApp

Komunikator należy do Facebooka i tu także problemem jest polityka… poufności. Wprawdzie ten komunikator bazuje na Signalu i zapewnia prywatność konwersacji, jednak nie zapewnia poufności. Oznacza to, że Facebook zbiera informacje o tym kto z kim rozmawia i jak często. Facebook przecież zarabia na zbieraniu danych.

Jeśli więc zależy ci na prywatności a nie zależy na poufności – WhatsApp będzie dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że to popularny komunikator. 

Signal

To komunikator najbezpieczniejszy i najlepszy ze wszystkich tu zestawionych.

Jego kod źródłowy jest otwarty, a to oznacza, że można go przeanalizować pod kątem “tylnych furtek”.

Niebezpiecznik zwraca uwagę na “paranoiczne wręcz dbanie o prywatność użytkownika”. Tak Signal odpowiada na pisma od organów ścigania

Zastosowane mechanizmy sprawiają, że na serwery signala spływają minimalne ilości danych. Twórcy apki nie wiedzą o czym rozmawiają ze sobą jej użytkownicy, ani nawet nie wiedzą, że rozmawiają ze sobą w ogóle!

Signala korzystają… politycy. Polecamy go i Wam.

Jeśli kogoś interesują inne komunikatory, szersze ich zestawienie znajdziecie tutaj.