WSK: Reaktywacja, czyli kultowy motocykl wraca do gry

Po 30 latach przerwy na taśmy produkcyjne może trafić kultowy motocykl produkowany w świdnickiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Ostatni egzemplarz popularnej WSK-i opuścił fabrykę w 1985 roku i był to zarazem ostatni egzemplarz motocykla wyprodukowany w Polsce.

Radio Lublin poinformowało, że w Świdniku prowadzone są prace nad wznowieniem marki. Projekt maszyny ma nawiązywać do klasycznej linii motocykla sprzed lat, jednak ma być zaprojektowany od podstaw, jako nowoczesna maszyna na miarę XXI wieku, przystosowana do współczesnych realiów.

Miasto wspiera projekt

Zastępca burmistrza Świdnika ds. rozwoju i inwestycji Michał Piotrowicz powiedział serwisowi auto.dziennik.pl:

Projekt odrodzenia zrodził się kilka lat temu w głowach pasjonatów motocykli. Ze sfery planów i marzeń, z inicjatywny burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona, pomysł przeniósł się na płaszczyznę biznesową. I tak dwa lata temu rozpoczęto poszukiwania firm, które byłby w stanie sfinansować to przedsięwzięcie. Firmy już udało się znaleźć, a przez najbliższe pół roku ma zostać zawiązane konsorcjum i podpisany list intencyjnego tak, aby można było rozpocząć prace badawczo-rozwojowe.

Obecnie projekt znajduje się w fazie koncepcyjnej.
Gdy zawiąże się konsorcjum – ruszą prace nad pojazdem. Aby WKS trafiła do produkcji potrzeba 3 lat.

Nowa WSK ma nie być produkowana w Świdniku, jednak na pewno ma być wytwarzany gdzieś na Lubelszczyźnie.

Pierwszy motocykl WSK opuścił fabrykę Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w 1955 roku. Czytaj o historii produkcji motocykla WSK. W połowie roku 1985 z taśmy w Świdniku zjechał dwumilionowy motocykl marki WSK. Ostatni motocykl opuścił fabrykę 31 października 1985 roku i był jednocześnie ostatnim motocyklem wyprodukowanym w Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=-1unbhv7l04

O postępach prac nad nowym WSK będziemy Was jeszcze informować

 

Zobacz też: Motocyklowe pożegnanie lata w Cieszanowie.

 

3 Comments on “WSK: Reaktywacja, czyli kultowy motocykl wraca do gry”

  1. Wsk to jest lgenda i mam nadzieję na powrót legendy a nie na nadanie nazwy chińskiemu wytworowi

Co o tym sądzisz?