Egzamin praktyczny odbywający się w ruchu miejskim to zwykłe uczestnictwo w ruchu tyle, że podlegające ocenie egzaminatora, a to oznacza, że na ulicy zdarzyć się może wszystko: niewidomy rowerzysta, nietrzeźwy deskorolkarz, cysterna z benzyną (płonąca), a także mistrzunio, który na przykład uzna, że nie zamierzasz stosować się do znaku “stop”, czy sygnalizatora warunkowego skrętu, a to mówiąc w skrócie sytuacje sprzyjające wypadkom lub kolizjom.
Na egzaminie nie jesteś kierowcą
Masz prawo czegoś nie wiedzieć, ani nie umieć zachować się w nietypowej sytuacji drogowej. Jesteś bowiem jedynie kandydatem/ką na kierowcę a nie kierowcą. W kryzysowej sytuacji egzaminator może złapać za kierownicę, a taka sytuacja wcale nie oznacza końca egzaminu z wynikiem negatywnym – tak nawet uznał sąd.
Instrukcja egzaminacyjna
Zasady egzaminu na prawo jazdy, kryteria oceny oraz zadania egzaminacyjne itp określa tzw instrukcja egzaminacyjna (do pobrania pod artykułem). To właśnie tam określone są sytuacje w do których doprowadzenie skutkować będzie przerwaniem egzaminu na prawo jazdy. Instrukcja egzaminacyjna wspomina też o kolizji drogowej.
Wypadek na egzaminie. Co robić, jak żyć?
To zależy.
Jeśli wypadek kolizja drogowa wynikła z twojej przyczyny, wówczas wątpliwości nie ma – egzamin na prawo jazdy jest przerywany, a Ty otrzymujesz wynik negatywny egzaminu na prawo jazdy.
Do rzadkości jednak nie należą sytuacje w których kolizja drogowa spowodowana jest nieprawidłowym zachowaniem innego uczestnika ruchu drogowego, a Twoje zachowanie na drodze jest jak najbardziej prawidłowe. Często winę o sprawstwie kolizji rozstrzyga policja, która jest wzywana do miejsca zdarzenia. Jeśli więc nie jesteś sprawcą zdarzenia drogowego, wówczas egzaminator nie obleje Cię, często – w ramach możliwości WORD-u – egzamin jest kontynuowany na tym samym, bądź drugim samochodzie egzaminacyjnym.
Oczywiście jeśli nie zgadzasz się z wynikiem egzaminu na prawo jazdy – możesz złożyć odwołanie, najpóźniej 14 dni od daty jego przeprowadzenia.
Rozporządzenie w sprawie egzaminowania cz. 1
Rozporządzenie w sprawie egzaminowania cz. 2
Skarga na egzaminatora czyli odwołanie od wyniku egzaminu