Yanosik może się pakować? Mapy Google pokazują już fotoradary

 

Popularna usługa Yanosik ma teraz kolejnego konkurenta – są nimi Google Maps, które całkiem niedawno uzyskały nową funkcję, testowaną do niedawna między innymi w Wielkiej Brytanii – ostrzeżenie przed fotoradarami.

Czy Yanosik ma się czego bać?

Jeśli pominiemy daleką od doskonałości nawigację oraz irytujące fejkowe zgłoszenia, to Yanosik może być uważany za całkiem niezłą usługę zbierającą przy okazji całą masę informacji o użytkownikach, na pozór kompletnie zbędnych do jej dostarczenia.

Google Maps to już nie tylko mapy

Nazwa Google Maps dziś jest już odrobinę myląca, bowiem usługa już dawno przestała być zarówno zwykłą mapą jak i nawigacją.  Dzięki opiniom innych użytkowników Mapy Google pomogą Ci wybrać na przykład restaurację, do której warto się udać, wskaże którym autobusem czy tramwajem można tam podjechać, a nawet to, czy ten odjechał już z przystanku. Tak  – Google Maps czasie rzeczywistym pokażą czy Twój autobus już odjechał.

mapy google
Zgłoszenie o zdarzeniach drogowych: funkcja testowana w Mapach Google

Już dziś wybrani użytkownicy mogą już dokonywać zgłoszeń dotyczących sytuacji, z jaką inni kierowcy mogą spotkać się na drodze. Z podobnej opcji mogą korzystać użytkownicy aplikacji Waze, którą Google… kupiło w  2013 roku.

Ostrzeżenia o fotoradarach w Mapach

Google uruchomiło ostrzeganie o fotoradarach stosunkowo niedawno. Funkcja działa na smarfonach i aby ją uruchomić wystarczy zaplanować trasę i… już dostajemy informację o lokalizacji fotobudek fotoradarów. W trakcie jazdy wyświetlane jest odpowiednie powiadomienie oraz sygnał i komunikat głosowy.

Nowa funkcja Map Google nie jest jeszcze doskonała. Zdarza się, że aplikacja nie melduje zbliżania się do działającego fotoradaru, ale co ciekawe informuje o punktach w których… fotoradary dopiero powstają.  Podczas testów zdarzyło się ostrzeżenie przed fotoradarem, który był… jeszcze ofoliowanym masztem.

Google nie każe długo czekać na nowe funkcje w mapach. Jeśli ostrzeżenie o fotoradarach zostanie udoskonalone i wprowadzone zostaną pozostałe testowane już funkcje jak np:

  • informowanie o obowiązującej prędkości
  • zgłoszenie o mobilnych punktach pomiaru prędkości
  • zgłaszanie wypadków / utrudnień drogowych

…wówczas Yanosik okaże się zbędną aplikacją, a większość użytkowników przesiądzie się na Google Maps które są przeinstalowane na urządzeniach z androidem i czerpiących z mechanizmów aplikacji Waze zbierającej doświadczenia już wtedy, gdy o Yanosiku nikt jeszcze nie słyszał

testy na prawo jazdy

Czytaj też