Za złamanie tych zakazów grozi 5 tyś zł kary

 

Naruszając wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa ograniczenia i zakazy należy liczyć się z karą w wysokości nawet 5 tyś zł. Czego nie możesz robić?

  1. Nie możesz spotykać się w gronie większym niż 2 osoby. Ten zakaz nie dotyczy spotkań w gronie rodzinnym. W obrzędach liturgicznych (pogrzeb, ślub, msza święta) może uczestniczyć maksymalnie 5 osób z wyłączeniem kapłanów.
  2. Nie możesz wychodzić z domu. Można jednak swobodnie przemieszczać się celem załatwienia spraw bytowych, zdrowotnych i zawodowych. Obostrzenie nie dotyczy więc:
    • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
    • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
    • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
  3. Choć transport publiczny nadal funkcjonuje, to ilość osób jaka może znajdować się na pokładzie środka publicznego transportu została zredukowana do połowy. Co ważne przepis ten dotyczy miejsc siedzących. Miejsc stojących nie możesz zajmować wcale. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
  4. Nie możesz łamać ustanowionych wcześniej ograniczeń i zakazów dotyczących, działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Nauki jazdy uziemione. Za złamanie przepisu karę poniesie… kursant

Jeśli już musisz przemieszczać się pieszo, to zgodnie nowymi przepisami “jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie”.

Czytaj też