Zmiany od 4 czerwca 2018 o których pojęcia nie macie. A będą

Szykowane na 4 czerwca zmiany dotyczące młodych kierowców budzą popłoch wśród przyszłych i obecnych kursantów. Strach podsyca często niewiedza. Lub nieznane. Oto kilka mitów, które związane są z czerwcowymi zmianami:

Egzaminy teoretyczne stracą ważność

Nie stracą. Raz zdanych testów na prawo jazdy powtarzać – egzaminy teoretyczne ważne są bezterminowo.

Zmieni się egzamin praktyczny – będzie trudniej

Bzdura. Egzamin praktyczni nie zmieni się – wbrew plotkom rozsiewanym przez nieprofesjonalne serwisy

Okres próbny – małe ale istotne “ale”

Tak. To prawda – ma obowiązywać przez pierwsze 2 lata posiadania uprawnień do kierowania ALE

  1. 8 pierwszych miesięcy będą obowiązywały ograniczenia prędkości dla młodych kierowców. Wówczas młodzi kierowcy nie będą mogli przekraczać 50-tki na obszarze zabudowanym i 80 poza nim. Prędkość maksymalna na autostradach i drogach ekspresowych ograniczona będzie do 120 km/h.
  2. W okresie próbnym będą obowiązywały płatne szkolenia teoretyczne -pomiędzy 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień. Kurs ma trwać 2 godziny i ma być przeprowadzany w WORD.
  3. 8 pierwszych miesięcy nie będzie można pracować jako kierowca, lub prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.
  4. 4 czerwca 2018 znikną popularne szkolenia redukujące liczbę punktów karnych. Czytaj Punkty karne 2018: Koniec z kasowaniem salda.
  5. Przez pierwsze 8 miesięcy (a nie dwa lata) młodzi kierowcy będą musieli poruszać się po drogach samochodami oznaczonymi zielonym listkiem.

Płatne szkolenia

Szkolenia dla młodych kierowców będą płatne. Koszt szkolenia teoretycznego, które ma być organizowane w ośrodkach ruchu drogowego oszacowano na ok 100 zł, Szkolenie praktyczne to już inny level, bo przeprowadzać je będą ośrodki doskonalenia techniki jazdy, więc liczyć się trzeba będzie z wydatkiem rzędu ok 200 zł plus dojazd do ODTJ, a tych jak wiadomo jak na lekarstwo. Zobacz gdzie będzie można zaliczyć obowiązkowe szkolenie z techniki jazdy.

O wszystkich zmianach jakie wejdą od 4 czerwca 2018 czytaj tutaj: Prawo jazdy 2018

http://ministerstwonaukijazdy.pl/idziesz-kurs-mozesz-potrzebowac-dodatkowego-zaswiadczenia/

Testy na prawo jazdy zmienią się

Tu akurat pewności nie ma, jednak wiele wskazuje na to, że do bazy egzaminacyjnej trafią nowe pytania. Nie ma jednak co liczyć na zmiany rewolucyjne. Potraktujmy to jako odświeżenie puli egzaminacyjnej

W 2017 uległa zmianie baza pytań stosowanych na egzaminach na prawo jazdy. Jeśli więc posiadasz płytkę CD z testami na prawo jazdy z tego okresu to może ona być nieaktualna. Aktualizacja nie zawsze jest możliwa, więc może zajść konieczność zaopatrzenia się w nowe testy na prawo jazdy – jeśli egzamin teoretyczny jest wciąż przed Tobą.

Pełną i aktualną bazę pytań stosowanych w testach na prawo jazdy znajdziesz na zdamyto.com.

Przypomnijmy – w 2017 roku w testach na prawo jazdy pojawiło się ponad 400 nowych pytań. Kilka miesięcy później komisja weryfikacyjna usunęła z bazy pytań te, niepoprawne i błędne.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/testy-prawo-a-kodeks-drogowy/

Jak udało nam się ustalić prace nad nową pulą egzaminacyjną już trwają. Kiedy nowe pytania pojawią się w testach na prawo jazdy? Tego niestety nie wiadomo, przypuszczać jednak należy, że powiększenie bazy egzaminacyjnej będzie miało miejsce już w 2018 roku, niezależnie od roszad kadrowych w resorcie.

 

Co o tym sądzisz?