Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce podnieść jakość szkolenia i poprawić warunki w systemie egzaminowania kandydatów na kierowców Mamy oficjalne stanowisko resortu w sprawie zmian w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców.
Komunikat ministerstwa:
Przy MIB działa Zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy. Zespół ma wypracować takie propozycje zmian w przepisach, które poprawią jakość szkolenia kandydatów na kierowców oraz zwiększą transparentność procedur egzaminacyjnych, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz poprawy zdawalności egzaminów na prawo jazdy.
Ważnym założeniem przyświecającym dyskutowanym propozycjom jest zasadnicza zmiana sposobu dokonywania oceny egzaminu tak, aby była ona jak najbardziej obiektywna, przez ocenę całości umiejętności kandydata na kierowcę, a w szczególności umiejętności bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uważa, że dotychczasowe procedury stosowane podczas prowadzenia egzaminów są skomplikowane i zbyt restrykcyjne dla osób przystępujących do egzaminu.
Propozycje, nad którymi dyskutuje Zespół, nie stanowią projektu zmian w ustawie o kierujących pojazdami oraz związanych z nią aktów wykonawczych. Ewentualnie wypracowane propozycje staną się podstawą do opracowania zmian przepisów.
Jednocześnie należy podkreślić, że wbrew pojawiającym się w mediach informacjom, postulat wprowadzenia corocznych egzaminów teoretycznych dla osób, które już posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, nigdy nie znalazł się wśród propozycji zmian zgłaszanych przez Zespół i nie był analizowany przez Kierownictwo MIB.
Źródło: mib.gov.pl
Przypomnijmy, że propozycje zmian w systemie szkolenia e egzaminowania przedstawił w rozmowie z TOK FM Dariusz Chyćko członek zespołu doradczego przy przy ministrze infrastruktury i egzaminator WORD Lublin:
Egzamin z teorii nie może być zdawany tylko raz i dożywotnio. Przepisy zbyt często się zmieniają, a przyszli kierowcy nie mają chęci czy czasu albo zapominają o tym, że trzeba na bieżąco śledzić zmiany tych przepisów. Od tego może zależeć ich życie
http://ministerstwonaukijazdy.pl/rewolucja-egzaminach-prawo-jazdy-ministerstwo-wycofuje-sie-rakiem/
U nas w kraju zazwyczaj jak zmiany…to na gorsze
Zmiany zawsze byly sa i beda.. jak chodzilam na kurs do warszawskiego autojaru to zwracano nam uwage na to ze nalezy sie doszkalac zarowno z nowych przepisow jak i znakow bo wiadomo czlowiek przysiada do egzaminu a potem czesc informacji z glowy ucieka i robi sie masa wypadkow