Przepisy, które w 2020 roku ułatwią zdanie egzaminu na prawo jazdy

 

Egzamin na prawo jazdy, to jedna z najbardziej stresujących sytuacji. Dla wielu to niemal bariera nie do przebrnięcia. Okazuje się jednak, że zmiany przepisów w dużej mierze przyczyniają się do ułatwienia jego zdania.

Mniej stresu już od stycznia 2020

Już od 1 stycznia 2020 wejdą przepisy, których głównym zadaniem będzie zmniejszenie stresu egzaminacyjnego. Skończy się wielogodzinne oczekiwanie w ośrodku egzaminacyjnym, bowiem sam egzamin będzie mógł być wyznaczony precyzyjnie, na określoną godzinę- wyznaczony egzamin na konkretną godzinę ma odbywać się bez poślizgu.

Nie jest żadną tajemnicą, że to właśnie stres jest główną przyczyną niepowodzeń egzaminacyjnych.

Techniczne ułatwienia

W prawdzie podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy nie wolno korzystać z urządzeń stanowiących pomoc we właściwym wykonaniu zadań egzaminacyjnych (za taki numer uzyskasz wynik negatywny), jednak przepisy w 2020 roku zezwolą, na korzystanie z wielu technicznych udogodnień.

W trakcie egzaminu praktycznego na prawo jazdy możesz skorzystać z:

  • czujników parkowania,
  • tylnej kamery cofania,
  • lusterek automatycznie opuszczających się podczas cofania,
  • systemu wspomagania ruszania pod górę – w przypadku jeżeli system ten nie uruchamia się po zaciągnięciu albo uruchomieniu hamulca postojowego.

Spóźnienie na egzamin bez konsekwencji

Spóźnialscy będą mieć lepiej.

Jeśli przed egzaminem do późna ślęczysz nad testami na prawo jazdy lub przeglądasz grupy wsparcia dla kursantów a rano nie możesz wstać, to mamy dobrą wiadomość – na egzamin w WORD będzie się można (trochę) spóźnić.

Oczywiście nowa zasada dotyczyć będzie nie tylko porannych egzaminów, a możliwość spóźnienia będą mieli zarówno przystępujący do egzaminów teoretycznych jak i praktycznych.

Na egzamin będzie się można spóźnić całe 15 minut.

Egzamin pojazdem nauki jazdy

Egzamin praktyczny na kategorię B prawa jazdy w dalszym ciągu będzie można zdawać pojazdem OSK – tym samym, którym realizowane było szkolenie, a więc znanym i „wyczutym”.

Czy skorzystałbyś z możliwości zdawania egzaminu pojazdem nauki jazdy?

View Results

Loading ... Loading ...

Oczywiście nie każdy pojazd nauki jazdy nadaje się do tego celu. Samochód szkoleniowo-egzaminacyjny musi spełniać określone wymagania formalno-techniczne, a takim pojazdem nie dysponuje każda nauka jazdy.

Egzamin pojazdem OSK oferuje między innymi lubelski Auto-Holik, krakowska Akademia Auto czy Turbo Jazda Tadeusz z Gdyni.

Egzamin z instruktorem

To żadna nowość. Przepisy od dawna zezwalają na udział instruktora w części praktycznej egzaminu na prawo jazdy i noc nie wskazuje, aby w 2020 roku miałoby się to zmienić.

W 2020 roku w testach na prawo jazdy mogą pojawić się nowe pytania

 

Czytaj też