Zmiany w nauce jazdy: Jakie i od kiedy?

Konkretnego projektu zmian w przepisach do ręki jeszcze nie dostaliśmy, ale już wiadomo w którym kierunku podążają zmiany. Część z dawno zapowiadanych propozycji ma ogromne szanse na wejście w życie. Oto jakie czego dowiedzieliśmy się Kongresie Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy 2018.

„Standard, kompetencje, bezpieczeństwo”

Pod takim hasłem odbył się Kongres Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy 2018. Spotkanie miało miejsce 8 czerwca 2018 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Nie, nie – nikt tam w gałę nie charatał.

Co było?

Było około 350 osób.

Były też ogłoszone deklaracje: „Deklaracja Odpowiedzialności” „Deklaracja Nieobojętności”  i „Deklaracja Dobrej Roboty”.

Przedstawiono także kilka propozycji zmian w przepisach:

  1. Wprowadzenie wymogu przynajmniej średniego wykształcenia i 3-letniej praktyki za kółkiem dla instruktorów nauki jazdy.
  2. Umożliwienie stosowania narzędzi opartych o e-learning. Warto przypomnieć, że wcześniej były przymiarki zakazania tej formy nauki.
  3. Przeprowadzanie szkoleń z zagrożeń w ruchu drogowym, ale tylko dla tych, którzy popełnili w okresie próbnym 2 wykroczenia drogowe. Takie szkolenia miałyby być realizowane w ODTJ. Przypomnijmy – wcześniej pisaliśmy o możliwości całkowitej rezygnacji ze szkoleń teoretycznych dla młodych kierowców.
  4. Zaostrzone wymagania dla szkół nauki jazdy. Chodzi o wymagania w zakresie własnej infrastruktury. Pomysł nie jest nowy – już wcześniej mówiło się o tym, aby nauki jazdy posiadały place manewrowe na własność. Szczegółów propozycji nowych przepisów nie znamy, ale mamy nadzieję, że zmiany nie pójdą w kierunku wcześniejszej ortodoksji.

http://ministerstwonaukijazdy.pl/bedzie-mozna-jezdzic-bez-prawka-i-egzaminu-szczegoly-zmian-w-przepisach/

A teraz najważniejsze

Społeczność Kongresu entuzjastycznie wspiera starania zmierzające do ustanowienia dnia 7 sierpnia „Dniem Instruktora Nauki Jazdy”.

Chwała Ludziom Dobrej Roboty 😉

Co o tym sądzisz?