Zmiany w testach na prawo jazdy 2019. Szczęśliwego Nowego Roku

 

Testy na prawo jazdy czekają w 2019 roku pewne zmiany. W puli egzaminacyjnej powinny pojawić się nowe pytania – z naciskiem na powinny.

Do testów na prawo jazdy dodano nowe pytania. Dwa lata temu

Z dniem wejścia w życie nowych testów na prawo jazdy baza pytań stosowanych w testach na prawo jazdy miała systematycznie rosnąć. Póki co systematycznie maleje. Wprawdzie pojawiło się w niej przeszło 400 nowych pytań, ale było to… mniej więcej dwa lata temu.

Zobacz które pytania z testów na prawo jazdy zostały usunięte.

Hokus-pokus i po krzyku, czyli mity przez które oblewacie egzamin na prawko

Mniej pytań w testach na prawo jazdy

Zmniejszenie bazy egzaminacyjnej związane jest z nowelizacją prawa drogowego. Część pytań w testach na prawo jazdy po prostu nie przystaje do aktualnego porządku prawnego i trzeba je usuwać.

Taka sytuacja miała miejsce 1 października tego roku,kiedy weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące posiadania przy sobie i okazywania do kontroli określonych dokumentów. Od tego dnia nie trzeba posiadać przy sobie ani dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy OC, ani dowodu rejestracyjnego. Część pytań z puli egzaminacyjnej odnoszących się do wspomnianych przepisów trzeba było usunąć. Co ciekawe część mniej lub bardziej (a czasem bardzo) popularnych testów na prawo jazdy bardzo długo oferowało nieaktualną bazę pytań, zdarza się, że są one w obiegu do dziś. Poczytaj: Zmiana w testach na prawo jazdy.

Jeszcze mniej pytań w testach na prawo jazdy

W 2019 roku czekać nas mają kolejne zmiany, których efekt odbije się w testach na prawo jazdy.

Ministrowie infrastruktury i cyfryzacji zapowiadają kolejne zmiany:

  • likwidacja karty pojazdu,
  • rezygnacja z nalepki kontrolnej na szybę,
  • możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej,
  • zniesienie kary za brak dokumentu prawa jazdy i rezygnacja z obowiązku posiadania go.
  • rezygnacja z tymczasowego dowodu rejestracyjnego
  • wprowadzenie szkoleń dla młodych kierowców

Podobnie jak w przypadku październikowych zmian, także te spowodują konieczność usunięcia kolejnych pytań z testów na prawo jazdy.

Testy na prawo jazdy: mity i kity (głównie)

Mało pytań w testach na prawo jazdy, bo prawo zmieni się znowu

Już na początku 2019 roku prawo jazdy ma doczekać się pewnych zmian. W pewnym sensie można nazwać je rewolucyjnymi, bowiem z dokumentu ma zniknąć rubryka odnosząca się do adresu zamieszkania. Testy na prawo jazdy zmienią się więc podobnie, bowiem niektóre pytania odnoszą się właśnie do prawa jazdy, dokładniej do obowiązku jego wymiany w przypadku zmiany zawartych w nim danych.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że umieszczanie w prawie jazdy adresu jest dodatkowym kłopotem, często generującym dodatkowy koszt – prawo jazdy trzeba przecież wymienić jeśli zmieni się adres zamieszkania kierowcy.

Prawo jazdy ma potwierdzać jedynie uprawnienia do kierowania, a nie miejsce zamieszkania kierowcy.

Zmienią się uprawnienia do kierowania

Posiadacze uprawnień do kierowania kat. B dostaną dodatkowe przywileje. Teraz obok motocykli o pojemności 125 cm3 będą oni mogli kierować także trójkołowcem. Zmiany zaproponowane w 2017 roku przez posłów Kukiz15 wejdą w życie z końcem 2018 roku. Jeśli więc masz trójkołowca i prawo jazdy kat. B, w sezonie 2019 będziesz mógł go prowadzić (albo będziesz mogła).

Jeśli powyższa zmiana nie wpłynie na usuwanie pytań z bazy egzaminacyjnej to powinna wpłynąć na nowe.

Nowe pytania już powstały

Na koniec wisienka na torcie. W testach na prawo jazdy na pewno pojawią się nowe pytania i będzie to miało miejsce w 2019 roku. Zmiana kosmetyczna to raczej nie będzie, bowiem na egzaminach może się pojawić się ich kilkaset.

Jak uczyć się testów na prawo jazdy? Wielu kursantów tego nie potrafi

Nowe pytania w testach na prawo jazdy mogą dotyczyć też pierwszej pomocy. Stanowisko resortu infrastruktury jest jasne:

Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy

To dobry pomysł. Wielu kierowców nie potrafi prawidłowo zachować się w przypadku przejazdu pojazdu uprzywilejowanego, a już sam syreny wywołuje u nich paraliż, panikę, i mimowolne wciskanie pedału hamulca (w podłogę), a przecież umożliwienie przejazdu karetce, straży, czy innemu pojazdowi uprzywilejowanego nie oznacza zawsze konieczność zatrzymania się.

Zdawalność testów na prawo jazdy spadnie

Zmiany w testach na prawo jazdy z pewnością spowodują spadek zdawalności egzaminów teoretycznych. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest…  nauka z nieaktualnej bazy egzaminacyjnej. Nieprofesjonalne podmioty rzadko, lub z ogromnym opóźnieniem aktualizują swoją bazę egzaminacyjną. Zdarza się – a tak jest w przypadku niezwykle popularnego systemu testów na prawo jazdy – że błędne i nieaktualne pytania sprzedawane są… do dziś.

Podmioty profesjonalne sprzedawaną przez siebie bazę egzaminacyjną aktualizują na bieżąco. Oczywiście najłatwiej zaktualizować testy na prawo jazdy online, w tym bowiem przypadku nie jest konieczna żadna ingerencja ze strony użytkownika, system aktualizuje wydawca na poziomie serwera, tak robi min. zdamyto.com. Testy na prawo jazdy sprzedawane na płytkach CD wymagają już „ręcznej” aktualizacji – tym musisz zająć się już samodzielnie.

Poczytaj: Egzamin teoretyczny: „U mnie na płytce było inaczej”

Szczęśliwego nowego roku.

Najtrudniejsze pytania z testów na prawo jazdy

testy na prawo jazdy

Czytaj też