Szybki test z formowania korytarzy życia i jazdy na suwak. Pytania pochodzą z oficjalnej puli egzaminacyjnej.
Korytarz życia i jazda na suwak w testach na prawo jazdy
Pytań w naszym teście jest zaledwie 10, czas na odpowiedź nie jest limitowany więc masz szansę na zastanowienie się.
Pytania zaczerpnięto z systemu testów na prawo jazdy ZdamyTo.com. Tam też znajdziecie kompletną bazę egzaminacyjną oraz materiały do kursu nauki jazdy.
Gotowi? Startujemy 😉
Podsumowanie quizu
0 z 10 pytań ukończone
Pytania:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Informacja
Korytarz życia i jazda na suwak – niektóre pytania z bazy egzaminacyjnej.
Już ukończyłeś quiz. Nie możesz rozpocząć jeszcze raz.
Ładowanie quizu…
Musisz się zalogować, aby rozpocząć quiz.
Musisz ukończyć następujący quiz, aby rozpocząć ten:
Wyniki
udzielono odpowiedzi dobrze na 0 z 10
Twój czas:
Czas się skończył
Zdobyłeś 0 z 0 punktów, (0)
Średni wynik |
|
Twój wynik |
|
Kategorie
- Nieskategoryzowany 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Udzielono odpowiedzi
- Do sprawdzenia
-
Pytań 1 z 10
1. Pytanie
Czy w przedstawionej sytuacji kierujący pojazdami koloru czerwonego i zielonego zgodnie z przepisami umożliwiają przejazd pojazdu uprzywilejowanego tworząc tzw. “korytarz życia” ?
Poprawnie
Super!
Niepoprawnie
Aby umożliwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu powinien zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu powinni zjechać jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.
-
Pytań 2 z 10
2. Pytanie
Czy w przedstawionej sytuacji kierujący zespołem pojazdów nr 1 zachował się właściwie?
Poprawnie
Dobrze!
Niepoprawnie
Tak, ponieważ zjechał do prawej krawędzi swojego pasa. Aby umożliwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu powinien zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu powinni zjechać jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu
-
Pytań 3 z 10
3. Pytanie
Czy w tej sytuacji bezpośrednio za pojazdem uprzywilejowanym dozwolone jest poruszanie się dowolnych pojazdów?
Poprawnie
Dobra odpowiedź!
Niepoprawnie
To pytanie odrobinkę podchwytliwe. Wprawdzie przepisy prawa drogowego nie zabraniają jazdy bezpośrednio za pojazdem uprzywilejowanym, a w niektórych sytuacjach wręcz zezwalają na jego wyprzedzenie. W tej sytuacji drogowej nie wolno Ci jechać za tym pojazdem. Zwróć uwagę, że pojazd uprzywilejowany porusza się dwoma pasami ruchu naraz, a tak jechać nie możesz.
-
Pytań 4 z 10
4. Pytanie
Czy kierujący zespołem pojazdów, który zatrzymał się na środku tej jezdni, zachował się prawidłowo wobec kierującego pojazdem uprzywilejowanym straży pożarnej ?
Poprawnie
Doskonale!
Niepoprawnie
Nie. Dlatego, że musi on utworzyć korytarz życia. Kierujący tym pojazdem powinien usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi swojego pasa ruchu.
-
Pytań 5 z 10
5. Pytanie
Czy kierujący pojazdami w sposób właściwy umożliwili swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego?
Poprawnie
Dobra odpowiedź!
Niepoprawnie
Nie, ponieważ na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani zjechać jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.
-
Pytań 6 z 10
6. Pytanie
Czy kierujący tym pojazdem, nie należącym do zarządcy drogi, może skorzystać z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego, do której zbliża się celem usunięcia zawilgocenia w miejscu wypadku ?
Poprawnie
Świetnie Ci idzie!
Niepoprawnie
Nie. Z korytarza życia mogą korzystać jedynie pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorących udział w akcji ratowniczej.
-
Pytań 7 z 10
7. Pytanie
Czy kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić pojazdowi jadącemu przed Tobą zmianę pasa ruchu na prawy?
Poprawnie
Doskonale!
Niepoprawnie
Tak. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości kierujący znajdujący się na prawym pasie ruchu powinni umożliwić ci zmianę pasa bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu na którym się znajdujesz.
-
Pytań 8 z 10
8. Pytanie
Czy kierujący pojazdem poruszającym się prawym pasem ruchu po ominięciu tego znaku ma obowiązek umożliwić Tobie zmianę pasa ruchu ?
Poprawnie
Strzelasz? 😉
Niepoprawnie
Ten znak (D-14: koniec pasa ruchu) oznacza jedynie koniec skrajnego pasa ruchu, znajdującego się po stronie wskazanej na znaku. Pas na którym się znajdujesz nie jest pasem zanikającym, o czym świadczą znaki poziome, a Ty masz jeszcze możliwość jazdy zajmowanym pasem ruchu.
-
Pytań 9 z 10
9. Pytanie
Czy kierujący ma obowiązek stosować tzw. “jazdę na suwak”, gdy nie ma znacznego zmniejszenia prędkości ?
Poprawnie
Masz rację 🙂
Niepoprawnie
Nie. Jazda na suwak obowiązuje jedynie w warunkach zmniejszenia prędkości.
-
Pytań 10 z 10
10. Pytanie
Czy kierujący jadący lewym pasem ruchu ciągnikiem siodłowym z cysterną ma obowiązek już w tym miejscu umożliwić pojazdowi jadącemu przed Tobą zmianę pasa ruchu na sąsiedni?
Poprawnie
Dobra odpowiedź 🙂
Niepoprawnie
Nie, dlatego, że kierujący tym pojazdem w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości powinien umożliwić Ci zmianę pasa ruchu dopiero bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu na którym się obecnie znajdujesz.