Uwaga na testy na prawo jazdy! Masz dobre? Zaskoczenia w WORD nie będzie

 

Dobre testy na prawo jazdy z jakich uczysz się w domu, czyli wydawane przez podmioty o których mowa niżej, zawierają dokładnie te same pytania z jakimi spotkasz się na egzaminie teoretycznym w WORD. Co ważne, Twoja „domowa” baza pytań nie będzie zawierała pytań innych niż te, które są na egzaminie państwowym.

„…ale moje testy były najlepsze”

Chwała Ci.

A widziałeś/aś jakieś inne testy jeszcze?

Nie przeszkadza Ci, że w twoich testach na prawo jazdy pierdylion, a może i więcej pytań nie pochodziło z kategorii na której zdajesz egzamin, albo, że uzasadnienia do odpowiedzi (o ile były), zostały żywcem przeklejone z ustaw i rozporządzeń, których czasem nie rozumieją nawet kierowcy?

Ale jeśli tak faktycznie było – to tak. Twoje testy na prawo jazdy były najlepsze. Pytanie tylko najlepsze do czego?

Prawo jazdy 2018: Tak Was robią w balona

Testy testom nierówne. Uważaj na pułapki sprzedawców!

Baza egzaminacyjna jest jedna. Jest jednak pewien haczyk.

Nie ma żadnej mniej lub bardziej oficjalnej bazy pytań na prawo jazdy.

Nie ma testów na prawo jazdy z certyfikatem, hologramem, cy wyświęconych przez biskupa. Nie ma też największej puli pytań. Baza pytań egzaminacyjnych jest jedna i wprawdzie jest ona oficjalna oraz dostępna dla każdego, to z oficjalnością tej oblikowanej bywa… różnie i na tą pułapkę łapią się podmioty nieprofesjonalne, które pytań testowych szukają wszędzie-byle nie u źródła (bo do niego dostępu nie mają), a właśnie od źródła testy na prawo jazdy dostaje zaledwie… 6 podmiotów w Polsce:

Ministerstwo infrastruktury na swojej stronie internetowej informuje kto tak naprawdę posiada pełne prawa autorskie do pytań egzaminacyjnych. Zgodnie z komunikatem na rządowej stronie prawa te posiadają:

  • Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. 00-222 Warszawa ul. Sanguszki 1,
  • SPH CREDO, Jacek Bogusławski, 64-920 Piła al. Wojska Polskiego 43,
  • Digibit, Tomasz Wituła, 87-327 Bobrowo ul. Drużyny 52a,
  • Liwona Sp. z o.o. 02-496 Warszawa, ul. Rakuszanki 5,
  • Sławomir Ziajka, „ZdamyTo.pl” High Technology Managment, 63-760 Zduny ul. Sulmierzycka 40,

Co ciekawe, wymienione wyżej profesjonalne podmioty w znacznej mierze sami te pytania opracowują.

A pozostali? Cóż… Mają pytania z łapanki nie zawsze potrafiąc przypisać je do właściwych kategorii uprawnień, ale nawet nie umiejąc opracować właściwego klucza odpowiedzi (o opracowaniu w miarę logicznych uzasadnień nie wspominając).

Reklama dźwignią handlu

Gdy testy na prawo jazdy stają się towarem, to towar ten trzeba jakoś wyjątkowo zareklamować – używając sprytnych, czasem prostych chwytów bazujących na… niewiedzy kursantów.

Pamiętać należy, że:

  • nie ma testów egzaminacyjnych, tym bardziej trudno tu mówić o oficjalnych testach egzaminacyjnych. Systemy WORD, oraz programy do nauki testów na prawo jazdy pytania z różnych (wielu!) kategorii dobierają losowo. Praktycznie nie ma możliwości aby wylosować dwa takie same testy na prawo jazdy,
  • państwowy egzamin teoretyczny – nie zdaje się go w systemie online na jakiejś tam stronce. Póki co jedynym miejscem gdzie można zdać państwowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy są ośrodki ruchu drogowego.
  • strony, które nie przedstawiają żadnych danych na poparcie swojej „najpopularności” – przez to można stwierdzić na jakiej podstawie (brak porównania) i w jakim zakresie „Najlepsza strona do nauki” jest „wybierany w Polsce”.
  • przez ile przypadków na jednej stronie można odmieniać frazy, testy na prawo jazdy, oficjalna baza, jedyna pełna baza? Wujek Google to lubi. I nieświadomi użytkownicy
  • puste frazy: 100% gwarancji. Gwarancji na co? Jakie są warunki gwarancji?

O zagraniach nieprofesjonalnych „wydawców” testów na prawo jazdy pisaliśmy wcześniej wielokrotnie. Zajrzyj na przykład tutaj: Testy na prawo jazdy: mity i kity (głównie).

Jak uczyć się testów na prawo jazdy? Wielu kursantów tego nie potrafi

Wyjątkowo ciekawym przypadkiem jest sytuacja, w której osoba (bo nawet nie podmiot) posługując się odpowiedzią ministerstwa na zadane pytanie twierdzi, że… współpracuje z tym ministerstwem 🙂

Uczciwie trzeba przyznać – testy na prawo jazdy mają jedynie sprawdzić Waszą wiedzę, a nie przygotować merytorycznie do poruszania się po drogach.

testy na prawo jazdy

Czytaj też