Premier: „Wprowadzamy trzy dodatkowe obostrzenia” (dla kierowców)

 

Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tego, o czym mówiło się już od dawna: pieszy będzie miał pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem zanim wejdzie na przejście dla pieszych.

Szef rządu na konferencji prasowej zapowiedział wprowadzenie trzech zmian:

W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia:

  • po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy,
  • po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę,
  • również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy

Czy pieszy powinien mieć pierwszeństwo zanim wejdzie na przejście?

View Results

Loading ... Loading ...

Uzasadniając wprowadzenie zmian premier powiedział:

Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej (…). Jesteśmy w samym ogonie Unii Europejskiej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ginie w ostatnich latach średnio około trzy tysiące osób na drogach

Pieszy będzie miał pierwszeństwo zanim wejdzie na przejście.

Liczba wypadków drogowych w latach 2000 – 2018 systematycznie maleje. Liczba wypadków drogowych w Polsce systematycznie spada – z blisko 60 tyś w 2000 roku do niespełna 32 tyś. w 2018 roku.

Żeby nie było – przedstawimy też poglądy opozycyjne.

„To jest normalne, że ktoś jedzie po mieście 60-70 km/h”

Przeciwni zmianom w kodeksie są posłowie Konfederacji.  Na zorganizowanej konferencji  wyrazili brak zrozumienia dla ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. Poseł Dobromir Sośnierz stwierdził wręcz, że nie można karać ludzi za coś, co jest normalne – a normalne jest to, że ktoś jeździ po mieście 60-70 km/h.

Niech Moc będzie z Wami.

Czytaj też