Skip to main content

Ile wynosi ważność kursu na prawo jazdy? Czy przed przystąpieniem egzaminu po kilku latach od ukończenia kursu należy go powtórzyć? Odpowiedź nie jest taka jednoznaczna, a uzależniona jest od tego kiedy kurs został ukończony:

Ważność kursu na prawo jazdy

Jeśli twój kurs nauki jazdy został ukończony po 1 lipca 1998, wówczas jest on ważny bezterminowo. W tym okresie uległy zmianie przepisy i właśnie od tej daty kursy ważne są całe życie i nie ma powtarzania kursu przed ponownym podejściem do egzaminu. Nie jest ważne, czy do egzaminu przystępowałeś, czy też nie. Liczy się data ukończenia kursu nauki jazdy. Musisz jednak wiedzieć, że:

  • Jeśli do kolejnego egzaminu przystępowałeś po roku od ostatniego egzaminu – wówczas ośrodek egzaminowania przesłał Twoje dokumenty  do wydziału komunikacji, właściwego dla Twojego miejsca zameldowania (zgodnego z tym, które masz wpisane w dowodzie osobistym).
  • Jeśli nie podchodziłeś do egzaminu na prawo jazdy po ukończeniu kursu, a nie masz PKK  –wówczas dokumenty musisz dostarczyć samodzielnie do właściwego wydziału komunikacji, a tam na podstawie zgromadzonej dokumentacji zostanie wygenerowany profil kandydata na kierowcę (PKK), który jest niezbędny do zdawania egzaminu. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o dostarczenie nowego orzeczenia lekarskiego – poprzednie mogło utracić ważność. Może zajść konieczność wymiany fotografii na aktualną. Czytaj: Jakie zdjęcie do prawa jazdy?

Posiadając numer PKK możesz  zapisać się na egzamin w WORD.

Pamiętaj, że jeśli egzamin teoretyczny został zaliczony po 24 sierpnia 2014 – nie musisz ponownie zaliczać testów na prawo jazdy.

Kiedy kurs trzeba powtórzyć?

Jeśli kurs nauki jazdy ukończyłeś przed 1 lipca 1998 to niestety to niestety musisz go powtórzyć i to w całym zakresie, zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Chcąc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy musisz przejść całą drogę: od uzyskania orzeczenia lekarskiego poprzez wygenerowanie numeru PKK po szkolenie teoretyczne i praktyczne. Twój kurs nauki jazdy utracił bowiem swoją ważność.

Testy na prawo jazdy

Jeśli musisz zaliczyć egzamin teoretyczny (ponownie lub pierwszy raz) miej na uwadze, że przez lata testy na prawo jazdy uległy zmianie. Ostatnia zmiana puli egzaminacyjnej miała miejsce w kwietniu 2017. Jeśli zatem w twojej szufladzie poniewiera się płytka CD z testami na prawo jazdy, to na pewno baza pytań na niej zawarta jest nieaktualna i musisz ją zaktualizować, jeśli to w ogóle jest to możliwe. Zdarza się bowiem, że producenci testów na prawo jazdy nie przewidują możliwości zaktualizowania swojej puli egzaminacyjnej. Pełną bazę egzaminacyjną online z możliwością rozwiązywania testów na prawo jazdy na komputerze i telefonie udostępnia zdamyto.com.

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com